Kot so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v Focusu, je treba za pravočasno soočanje tako s podnebno krizo kot z naraščajočimi cenami energije med drugim zagotoviti energetsko infrastrukturo za pospešen prehod na povsem obnovljive vire energije, ki bo učinkovita, prilagodljiva in zanesljiva ter cenovno dostopna.

"Evropska elektroenergetska omrežja so že zdaj preobremenjena in postajajo glavno ozko grlo pri uvajanju obnovljivih virov energije. Za učinkovitost in uspešnost zelenega prehoda je tako nujno poiskati ravnovesje med nadgradnjo obstoječe infrastrukture in izgradnjo nove infrastrukture, kjer je ta potrebna," so navedli.

Bistveno je, da iz nacionalnih in evropskih sredstev zagotovimo zadostne finančne vire

Ob tem je po njihovih navedbah pomembno, da razvoj evropske energetske infrastrukture poteka skladno s potrebami ljudi in naravnimi omejitvami. Mednarodna organizacija Climate Action Network Europe je v zvezi s tem pripravila pet ključnih priporočil za razvoj evropskega omrežja in energetske infrastrukture. Kot so jih povzeli v Focusu, je treba omogočiti in pospešiti prehod k povsem obnovljivim virom energije, načrtovati postopno opuščanje infrastrukture za fosilna goriva, izkoristiti ves potencial varčevanja z energijo, vzpostaviti decentraliziran, prožen in digitaliziran energetski sistem ter razviti infrastrukturo, ki bo usmerjena k ljudem in naravi.

Za učinkovito uvajanje sončne in vetrne energije v Sloveniji bo ključnega pomena vlaganje v posodobitev, razširitev in digitalizacijo distribucijskega omrežja, je poudaril Taj Zavodnik iz Focusa. "Zato je bistveno, da iz nacionalnih in evropskih sredstev zagotovimo zadostne finančne vire, ki bodo na eni strani omogočili razvoj človeških virov, na drugi strani pa razmah projektov na področju širitve in posodobitve omrežja," je dodal.