"Glavni razlog za izplačilo tega dodatka je povečati motivacijo zaposlenih," je v sporočilu za javnost zapisala Daria Schaller z inštituta Ifo. Da so izplačali dodatek, je za inštitut iz Münchna Ifo potrdilo 72 odstotkov vprašanih podjetij, v 16 odstotkih podjetij bodo to storili v kratkem. Da dodatka ne želijo izplačati, so odgovorili le v 12 odstotkih podjetij.

Neobdavčeni znesek v višini do 3000 evrov v obliki dodatka zaradi inflacije lahko delodajalci svojim zaposlenim izplačajo od 26. oktobra 2022. Gre za enega od ukrepov v okviru tretjega paketa pomoči nemške vlade, sprejetega kot odgovor na dvig cen energentov. Za izplačilo dodatka se delodajalci odločijo prostovoljno, izvedejo pa ga lahko do konca leta 2024. Poleg tega nekatere kolektivne pogodbe določajo izplačilo dodatka kot splošno zavezujoče.

Pripravljenost za izplačilo dodatka se povečuje z večanjem velikosti podjetja. Tako je med podjetji s 500 ali več zaposlenimi 93 odstotkov takšnih, kjer so se odločili za izplačilo dodatka, medtem ko je med manjšimi podjetji takšnih 84 odstotkov. Največji je delež med podjetji v predelovalnih dejavnostih (93 odstotkov), nekaj manjši je v trgovini (86 odstotkov) in med ponudniki storitev (85 odstotkov).

Kar 71 odstotkov vprašanih vidi dodatek zaradi inflacije kot dodaten način motiviranja zaposlenih. Dobra polovica (56 odstotkov) jih zavestno izkorišča davčno ugodnost, 49 odstotkov jih je kot razlog navedlo svojo konkurenčnost na trgu dela. "Majhna podjetja vidijo dodatek predvsem kot način motiviranja zaposlenih, velika podjetja pa ga pogosteje izplačujejo v primeru kolektivne pogodbe," je še povedala Schaller.