Novinarji pri evropski izdaji ruskega neodvisnega časnika Novaya Gazeta so se zakopali v podatke v podatkovni zbirki identifikatorja za raziskovalce in sodelavce ORCID, v katerem so zbrani avtorji akademskih prispevkov. Ugotovili so, da je bil delež ruskih akademikov, ki so odšli v tujino, med letoma 2012 in 2021 razmeroma stabilen in se je gibal nekje pri 10 odstotkih. Leta 2022 je delež poskočil na 30 odstotkov.
»To pomeni, da je od leta 2022 Rusijo zapustilo več kot 600 znanstvenikov, delež tistih, ki so se odločili za zaposlitev v tujini se je potrojil,« so zapisali. Ob tem je med letoma 2022 in 2023 900 znanstvenikov bodisi pustilo službo v kateri od ruskih institucij in v podatke vneslo novo državo, brez da bi navedli novo zaposlitev, bodisi so iz baze izbrisali podatek o zaposlitvi v Rusiji. Pod črto ocenjujejo, da je v tem času po »konzervativni oceni« Rusijo zapustilo najmanj 2500 akademikov.
Glede na rezultate analize je kar 23 odstotkov teh akademikov pred tem delalo na univerzah v Moskvi. Večina se jih je odselila Izrael, Uzbekistan, Armenijo, Kirgizistan, Združene arabske emirate, Združeno kraljestvo, Francijo, Nemčijo in ZDA.
Komentarji