Zdaj 68-letni pastor David Lin iz Kalifornije je leta 2006 vstopil na Kitajsko, kjer so ga kaj kmalu obtožili pogodbene goljufije. Očitali so mu nepravilnosti pri zbiranju finančnih sredstev v imenu krščanske cerkve, ki jo je skušal odpreti v Pekingu. V skladu s kitajsko zakonodajo morajo namreč biti vse priznane vere registrirane in odobrene s strani vlade, katera jih potem tudi pozorno spremlja.

Po mnenju Dui Hua Foundation, fundacije za človekove pravice, je pogodbena goljufija kaznivo dejanje, ki se pogosto uporablja proti voditeljem majhnih cerkva, ki zbirajo sredstva za podporo svojemu delu in prav tega je bil obtožen tudi David Lin.

ZDA sicer trdijo, da so bili pastor in še dva njegova pajdaša, Kai Li in Mark Swidan, neupravičeno pridržani s strani Kitajske in naj bi se po navedbah ZDA vsi trije med bivanjem v zaporu soočali z zdravstvenimi težavami.



Do izpustitve pastorja Lina je prišlo predvsem po zaslugi posredovanja ameriškega svetovalca za nacionalno varnost, Jaka Sullivana, ki se je avgusta v Pekingu srečal s kitajskim zunanjim ministrom Wang Yijem. Na srečanju je Sullivan izjavil, da "ostaja glavna prednostna naloga rešiti primere ameriških državljanov, ki so bili neupravičeno pridržani ali za katere velja prepoved izstopa na Kitajskem," kar je očitno sedaj obrodilo sadove, saj so ZDA že leta pozivale naj izpustijo Davida. Izpustitev tudi kaže na otoplitev odnosov med velesilama.

"Nobena beseda ne more opisati našega veselja - veliko časa imamo, da vse nadoknadimo," pa je medijem povedala Alice Lin, hči pastorja Lina, ki svojega očeta ni videla že več kot 15 let. "Pozdravljamo izpustitev Davida Lina iz zapora v Ljudski republiki Kitajski," je dejal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva. "Vrnil se je v ZDA in zdaj prvič po skoraj 20 letih vidi svojo družino."