"Imenovana je posebna skupina, ki bo obravnavala zadevo. Policija v Hercegovsko-neretvanskem kantonu pod nadzorom tožilstva preverja navedbe in informacije z namenom razjasnitve vseh okoliščin, v katerih se je ta tragedija zgodila, s posebnim poudarkom na morebitni odgovornosti in vlogi človeškega faktorja, predvsem v zvezi z delovanjem kamnoloma, ki se nahaja na prizadetem območju," so danes sporočili iz tožilstva v Mostarju. Dodali so, da so se zaposleni na tožilstvu takoj po obvestilu o strašni tragediji, ki je prizadela zlasti kraja Donja Jablanica in Konjic z okolico, odpravili na teren in "izvedli vse potrebne ukrepe v okviru svojih pristojnosti".

Odrejeni so bili strokovni pregledi in pridobitev poslovne dokumentacije kamnoloma. Resorno ministrstvo za gospodarstvo so na izredni seji v Mostarju zadolžili, da vladi in kriznemu štabu predloži poročilo in celotno dokumentacijo o podelitvi koncesije za kamnolom.

jablanica
Posnetek zaslona / Omrežje X
Ogromne količine kamnin iz kamnoloma so zasule Donjo Jablanico.

Obstajajo dokazi, da je kamnolom deloval ilegalno

Predsednica Hercegovačko-neretvanske županije je na novinarski konferenci pojasnila, da sedanja vlada sploh nima informacij, da bi kamnolom deloval in da naj bi bil že več let uradno zaprt. "Ta vlada ni izdala nobene koncesije za ta kamnolom, niti nimamo evidentiranih koncesijskih dajatev za kamnolom," je dejala Marija Buhač. Po navedbah več medijev v BiH je Buhačeva tudi zahtevala vso dokumentacijo, povezano s kamnolomom nad Donjo Jablanico. Med prebivalci je bilo namreč slišati številne kritike, nekateri pa so ga tudi okrivili za hudo katastrofo, saj se je iz kamnoloma na naselje vsula ogromna količina kamenja in odpada.

Mediji v Bosni in Hercegovini so v preteklih dneh poročali, da za kamnolomom stoji sarajevsko podjetje Sani d.o.o. Jablanica, katere lastnik je Dženan Honđo. Ob tem so objavili fotografije, na katerih je v družbi obsojenih kriminalcev iz Sarajeva, in pozvali k njegovi aretaciji. Mediji še razkrivajo, da je iz satelitskih posnetkov razvidno, da je kamnolom nedvomno vsaj občasno deloval in da so hudourniške poplave odnesle ogromne količine kamnin iz kamnoloma, ki se nahaja na hribu nad naseljem Donja Jablanica in ga popolnoma zakopale. Pri tem je umrlo 15 ljudi, iščejo pa jih še najmanj 5.

dženan-hondžo
VOX- Glas naroda (Facebook)
Lastnik kamnoloma Dženan Honđo.
Pogoji za delo reševalcev so še vedno izjemno težki zaradi velikih skalnih nanosov in podrtih družinskih hiš. Tudi napovedi Meteoalarma v Bosni in Hercegovini niso spodbudne, saj je bilo za sredo izdano oranžno opozorilo za obilno deževje na območjih, ki so jih že prizadele poplave in zemeljski plazovi.