Poročilo s fotografijami zažganih stvari, skupaj s pričevanji s spolnem napadu in pretepanju s strani hrvaške policije, ki jih je za Guardian delila humanitarna organizacija No Name Kitchen (NNK), so najnovejši dokazi o institucionalnem nasilju nad ljudmi, ki migrirajo na mejah EU.
Na tisoče ljudi iz južne Azije, Bližnjega vzhod, severne Afrike, vse pogosteje tudi iz Kitajske, pa tudi drugih koncev sveta, želi vsak dan prečkati Balkan na poti v države EU. Večino zahtevnega potovanja so prisiljeni živeti v začasnih taboriščih ali želeniških postajah. Mnoge ustavi hrvaška mejna policija, jih po možnosti pretepe in uniči dokumente ter jih nasilno vrne v Bosno, kjer na tisoče prosilcev za azil obtiči na prostem, v tem času pogosto pri nizkih temperaturah. Takšni ukrepi pa so očitna kršitev mednarodnega prava, ki določa, da morajo imeti prosilci za azil možnost vložiti prošnjo, ko so znotraj meja države, ugotavlja NNK.
NNK je ob hrvaško-bosanski meji konec lanskega in v začetku letošnjega leta razkril lokacije osmih velikih "ognjišč", kjer naj bi hrvaški policisti sežigali osebne stvari in dokumente ljudi, ki jih potrebujejo za prošnjo za azil, ko pridejo v EU. Med zoglenelimi ostanki so oblačila, torbe, osebne izkaznice in drugi uradni vladni dokumenti ter drugi vsakdanji predmeti, med njimi na stotine mobilnih telefonov. Ti bi lahko vsebovali dokaze o zlorabah policije v obliki video posnetkov in fotografij, ki so jih posneli prosilci za azil, poudarjajo v NNK.
NNK je zbrala tudi pričevanje o spolnem nasilju. Decembra lani je 23-letna noseča Maročanka povedala, da so jo hrvaški policisti spolno napadli in ji zažgali osebne stvari, tako kot drugim članom njene skupine. Ženska, ki je potovala z možem, še eno žensko in tremi mladoletniki, je pojasnjevala, da so jo do golega slekli in pregledali, tudi v mednožju, in ji grozili s posilstvom. "Raje bi videla, da bi me pretepli, kot da so me na ta način preiskovali," je poudarila Maročanka.
Po nekem drugem pričevanju iz novembra lani so policisti pretepli skupino štirih Maročanov in jim prav tako zažgali lastnino. Potem so jih prisilili, da so bosi hodili po vročem pepelu in jim grozili s palicami. Eden od Maročanov je utrpel hude opekline po podplatih. Na hrvaškem notranjem ministrstvu očitke, da prosilce za azil vračajo v BiH in zoper njih postopajo nasilno, označuje za "izmišljene trditve". Za nasilje in kraje ob meji naj bi bili odgovorni številni tihotapci.
Komentarji