Kot je na današnji seji parlamentarnega odbora za nadzor nemških obveščevalnih služb pojasnil prvi mož BfV Thomas Haldenwang, je julija letos v logističnem centru DHL na letališču v Leipzigu eksplodiral in zagorel paket, nato je zagorel še zabojnik s tovorom. Sreča je hotela, da se je to zgodilo na tleh in ne le nekoliko pozneje, ko bi bil paket že v letalu, slednje pa v zraku, sicer bi bilo strmoglavljenje verjetno neizbežno, je poudaril. Za povrh je imelo letalo zamudo, zato paketa nanj še niso uspeli natovoriti. Po njegovih besedah je šlo za paket z vžigalno napravo, ki je v Nemčijo prispel iz ene od baltskih držav. Primer še preiskujejo. Kot poroča nemški medij RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), nemški obveščevalci le redko spregovorijo o posameznih primerih, s katerimi se srečajo med svojim delom, a so tokrat naredili izjemo. O podobnih incidentih so v zadnjem obdobju poročali tudi na Poljskem in v Združenem kraljestvu.

Nemške oblasti domnevajo, da so sabotažo naročile ruske oblasti. Po navedbah Haldenwanga namreč v zadnjem obdobju zaznavajo agresivno delovanje ruskih obveščevalnih služb, saj da opažajo vse več primerov tako vohunjenja kot sabotaž, za katerimi naj bi stali ruski akterji. Vodje nemških obveščevalnih služb so zato nemške poslance pozvale, naj sprejmejo ukrepe, ki bodo odražali trenutno realnost na terenu. Haldenwang je dejal, da obveščevalci potrebujejo večja pooblastila.

Nevihta je postala orkan

Predsednica nemške protiobveščevalne službe MAD Martina Rosenberg je ob tem poudarila, da beležijo »zaskrbljujoče število primerov vohunjenja v kritični infrastrukturi in nemški vojski.« Izpostavila je, da na območju vojaških oporišč, zlasti tistih, na katerih se urijo ukrajinski vojaki, vse pogosteje beležijo prisotnost brezpilotnih letalnikov, namenjenih vohunjenju. Po poročanju časnika Die Tageszeitung so en poskus sabotaže aprila letos preprečili na območju vojaškega vadišča v bavarskem Grafenwöhru, kjer so aretirali dva moška z dvojnim državljanstvom Nemčije in Rusije. Slednja naj bi med drugim vohunila med urjenjem vojakov in pozneje priznala, da sta bila pripravljena izvesti napade. Prikimal ji je predsednik nemške obveščevalne službe BND Bruno Kahl, ki je poudaril, da so »dejavnosti Moskve dosegle ravni, kot jih doslej še niso beležili.« Po njegovih besedah v Kremlju Zahod vidijo kot sovražnika, zato bo ruski predsednik Vladimir Putin »preizkušal meje.«

Seje parlamentarnega odbora za nadzor nemških obveščevalnih služb, na katerih so prisotni vsi trije predsedniki glavnih nemških obveščevalnih služb, sicer potekajo enkrat letno. Kot poroča RND, je Haldenwang na lanski seji dejal, da je »Rusija nevihta, Kitajska pa predstavlja podnebne spremembe.« Haldenwang je danes to trditev ponovil in poudaril, da je le ena sprememba, da je »nevihta postala pravi orkan,« ki se »z vso silo premika od vzhoda proti zahodu.« Pri tem je izpostavil »obsežne« kibernetske napade in dezinformacijske kampanje.

Die Tageszeitung poroča še, da nemški obveščevalci opažajo spremembo strategije, ki jo za svoje podtalno delovanje v Evropi uporablja Rusija. Delno tudi zaradi tega, ker je bilo od začetka invazije na Ukrajino iz EU izgnanih približno 700 ruskih agentov. Tako naj bi Moskva za svoje dejavnosti, zlasti za vohunjenje in sabotaže, zdaj uporabljala majhne, nepomembne kriminalce, običajne lopove, ki jih po evropskih državah novačijo in tudi plačujejo prek Telegrama.