Da je bilo na območju Džabalije na severu Gaze, ki ga že več kot deset dni oblega izraelska vojska, razseljenih že najmanj 50.000 ljudi, so že v nedeljo sporočili iz Urada Združenih narodov za usklajevanje humanitarnih aktivnosti. Na severu Gaze se po njihovih navedbah še vedno nahaja približno 400.000 Palestincev, ki pa so podvrženi lakoti in izraelskim bombam. Od začetka meseca, ko so izraelske sile začele z vojaškimi operacijami na severu Gaze, do ponedeljka naj bi tam umrlo že najmanj 342 Palestincev, več sto »civilistov, otrok in žensk,« pa naj bi bilo poškodovanih. V torek je nato tam umrlo še najmanj 17 ljudi.
V Združenih narodih so medtem izraelsko vojsko obtožili, da prebivalce na severu Gaze sili k temu, da izbirajo med stradanjem in selitvijo. Kot je včeraj opozoril vodja Agencije Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA) Philippe Lazzarini, je Izrael v Gazi prestopil že preveč rdečih črt. »Civilisti imajo na izbiro le to, da stradajo ali zbežijo.« Izrael je nato sporočil, da ne preprečujejo dostave humanitarne pomoči in da je v ponedeljek na sever Gaze humanitarno pomoč pripeljalo 30 tovornjakov.
Po navedbah ZN ni konvojev
Lazzarini je danes na novinarski konferenci v Berlinu znova opozoril, da civilistom tam preti lakota, ki bi se ji bilo z dostavo hrane mogoče izogniti, a da je treba omogočiti dostop konvojem s pomočjo in hrano. Glede razmer v Gazi je dejal, da je to postala »nekakšna puščava, v kateri skoraj ni mogoče živeti.« Dejal še je, da v zadnjih nekaj tednih na sever Gaze razen v torek ni prispel noben konvoj. Še tisti konvoji, ki jim je uspelo vstopiti na območje Gaze, pa so bili zaradi popolnega razpada javnega reda in miru tarča plenjenja. V UNRWA so obenem navedli, da so v ponedeljek na njihovo središče za razdeljevanje hrane na območju begunskega taborišča v Džabaliji priletele izraelske topniške granate. V napadu naj bi umrlo najmanj deset ljudi, še približno 40 pa naj bi jih bilo ranjenih.
Za CNN je o razmerah v Džabaliji spregovoril vodja tamkajšnje reševalne službe Fares Afana, ki je dejal, da po »zaprašenih ulicah ležijo trupla« in da je po izraelskih raketnih napadih uničene veliko cestne infrastrukture. Na vsakem koraku je videti lakoto. »Izraelske sile uničujejo, kar je živo, kar kaže znake življenja.« Po njegovih besedah so reševalci prejeli trupla ubitih Palestincev, na katerih so bile vidne sledi ugrizov živali, zaradi česar imajo težave z identifikacijo pokojnih. »Ta trupla na ulicah jedo lačni potepuški psi,« je pojasnil in postregel s fotografijo posmrtnih ostankov dečka, ki so ga pogrizli psi. Afana je opozoril še, da se na tem obleganem območju nahaja na tisoče otrok in nosečih žensk, ki se nimajo kam umakniti. Prav tako po njegovih besedah reševalci zaradi uničenih cest in neposrednih izraelskih napadov na njihova reševalna vozila ne morejo opravljati svojega dela. V izraelski vojski na drugi strani trdijo, da na severu Gaze napadajo borce Hamasa, ki so tam znova prisotni.
Komentarji