Da bodo ZDA Izraelu zagotovile svoj visoko zmogljiv protiraketni sistem thaad (Terminal High Altitude Area Defense – THAAD), ki je namenjen obrambi pred balističnimi raketami tako kratkega kot srednjega in dolgega dosega, ko so te v terminalni fazi, so ameriške oblasti potrdile že kmalu po zadnjem iranskem raketnem napadu pred nekaj tedni. »Sistem thaad je nameščen,« je zdaj potrdil Austin, ki pa ni razkril, ali sistem že obratuje. Skupaj s sistemom je v Izraelu zdaj prisotnih tudi približno sto ameriških vojakov, ki bodo, kot je nedavno pojasnil ameriški predsednik Joe Biden, Izraelu pomagali pri obrambi.
Izrael namreč še vedno ni odgovoril na zadnji raketni napad 1. oktobra, v katerem je Iran uporabil več kot 180 balističnih raket. Na srečo so v tem napadu zabeležili le eno smrtno žrtev, je pa Iranu z več raketami med drugim uspelo zadeti eno od izraelskih letalskih baz. Kot kaže, je bil napad uspešen vsaj toliko, da so v Izraelu, ki se ponaša z morda najboljšim protiraketnim ščitom na svetu, spoznali, da potrebujejo pomoč. Izrael vseskozi napoveduje maščevanje, pri čemer zaenkrat še ni znano, kako obsežen bo njihov odgovor oziroma katere bodo tarče.
V ZDA Izrael pozivajo, naj se brzda, naj bodo povračilni ukrepi odmerjeni in proporcionalni, saj si ne želijo, da na območju izbruhne širša vojna. Ob tem je Biden javno izrazil nasprotovanje napadom na iranske jedrske obrate, precej zaskrbljenosti je izkazal tudi nad možnostjo napada na energetsko infrastrukturo. Prejšnji teden je nato potrdil, da je seznanjen s tem, kdaj in kako bo Izrael napadel Iran. Ob tem je dodal, da pri vsem skupaj vidi priložnost, da obe strani prenehata z raketiranjem druga druge. Obrambni minister Austin je danes na drugi strani dejal, da je »težko natančno vedeti, kako bo videti Izraelski napad.« »Konec koncev gre za izraelsko odločitev,« je še pojasnil ter dodal, da če se Izraelu morda nekaj zdi »proporcionalno,« še ne pomeni, da bodo to tako dojemali tudi v Iranu.
Komentarji