»Imamo dokaze, da se vojaki Demokratične ljudske republike Koreje nahajajo v Rusiji,« je Austin pojasnil novinarjem v Rimu. Dodal je, da zaenkrat še ni znano, kaj tam počnejo. »To so stvari, ki jih moramo ugotoviti.«

Da naj bi se na ruski strani borili severnokorejski vojaki, je v zadnjem obdobju že večkrat opozoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, pri čemer se je opiral na informacije ukrajinskih obveščevalnih služb. Nazadnje je dejal, da naj bi Rusija pripravljala dve vojaški enoti, ki naj bi ju sestavljalo do 12.000 severnokorejskih vojakov in ki naj bi sodelovali v vojni v Ukrajini.

Na dogajanje okoli severnokorejskih vojakov že nekaj časa opozarjajo tudi južnokorejske oblasti. Danes so o tem spregovorili tudi nekateri južnokorejski poslanci, ki so sodelovali na seji parlamentarnega odbora za nadzor obveščevalno-varnostnih služb. Član odbora Park Sun-won je po poročanju tiskovne agencije Reuters po seji sporočil, da naj bi Pjongjang, s tem pa seveda severnokorejski voditelj Kim Džong Un, Moskvi obljubil približno 10.000 vojakov, ki naj bi v Rusijo prispeli do decembra. Približno 3000 naj bi jih v Rusijo že poslali. Ta številka je tako še enkrat višja od tiste, ki so jo v petek navedli v južnokorejski nacionalni obveščevalni službi.

Tako Moskva kot Pjongjang zanikata, da bi Severna Koreja v Rusijo pošiljala orožje ali vojake. Če je prvo že dokazano laž, saj ostankov izstreljenih severnokorejskih topniških granat in raket na bojišču ni mogoče skriti, pa glede napotitve vojakov zaenkrat obstajajo le poročila obveščevalnih služb in nekateri posnetki, za katere ni znano, kje in kdaj so nastali.

Austin je danes dejal še, da bodo imeli dogajanje še naprej pod drobnogledom. »Če se bodo vojskovali, če je njihov namen sodelovanje v tej vojni na strani Rusije, je to zelo, zelo resna zadeva,« je poudaril. To bi po njegovih besedah hkrati kazalo, da rusko vojsko pesti pomanjkanje vojakov. »To kaže, da je (op. p. Vladimir Putin) morda v še večjih težavah, kot se zdi mnogim.«