Lukašenko, ki je eden od najtesnejših zaveznikov ruskega predsednika Vladimirja Putina, se je tokrat obregnil ob poročila zahodnih obveščevalnih služb, da se je Rusiji že urijo severnokorejski vojaki. Da za to obstajajo dokazi, je namreč včeraj potrdil tudi ameriški obrambni minister Lloyd Austin, prve pa so o tem že pred dnevi poročale južnokorejske in ukrajinske oblasti. Če gre verjeti poročilom južnokorejskih obveščevalcev, naj bi se v Rusiji trenutno urilo približno 3000 severnokorejskih vojakov, do konca leta pa naj bi jih Severna Koreja tja poslala do 10.000. V Kremlju, ki so podobna poročila doslej zanikali, se natančnim odgovorom v zadnjih dnevih izogibajo. Pojasnili so le, da ima Rusija suvereno pravico za tkanje tesnejših vezi s Pjongjangom.
Po besedah Lukašenka, ki je v Belorusiji na oblasti že od leta 1994, bi kakršna koli napotitev tujih sil na bojišča v Ukrajini neizbežno vodila do stopnjevanja konflikta. Možnost, da je Severna Koreja svoje vojake v Rusijo poslala, da bi se ti ob boku ruskih borili proti Ukrajincem, je zavrnil. »Neumnost. Ker poznam njegov karakter, Putin druge države ne bi nikoli pregovarjal, naj svojo vojsko vplete v rusko posebno vojaško operacijo v Ukrajini.« Po njegovih besedah bi napotitev katerih koli tujih sil na prvo frontno linijo, tudi če bi bile to beloruske, pomenilo stopnjevanje, posledično pa bi zavezniki Ukrajine tja napotili »enote Nata.«
Uporaba jedrskega orožja
Lukašenko je spregovoril tudi o uporabi ruskega jedrskega orožja, nameščenega na ozemlju Belorusije. Dejal je, da bi bila uporaba tega orožja možna le ob njegovem osebnem soglasju. Potrdil je sicer, da je pripravljen odobriti tudi kaj takega. »Zakaj bi drugače imeli to orožje? A le v primeru, če na ozemlje Belorusije stopi noga le enega tujega vojaka. Nimamo namena nikogar napadati.«
Za rusko televizijo Rusija-1 je odgovoril še na vprašanje, ali namerava januarja prihodnje leto znova kandidirati za predsednika Belorusije. Dejal je, da bo to storil, če ga bodo k temu pozvali njegovi podporniki.
Komentarji