Zaradi nevihtnih nalivov na vzhodnem in južnem delu Španije so vodotoki več rek prestopili bregove in poplavili ceste, domove in kmetijske površine, narasle vode so odnašale vozila in drevesa. Vse skupaj so spremljali tudi siloviti sunki vetra. Po navedbah lokalnih medijev so oblasti v torek izdale vremenska opozorila za 10 od 17 španskih avtonomnih pokrajin. Poleg pokrajine Valencia sta huje prizadeti tudi Andaluzija in Murcia na jugovzhodu države, kjer se nahaja veliko turistov z vsega sveta.
Število smrtnih žrtev je naraslo na 95. 92 življenj naj bi poplave terjale v Valencii, dve osebi sta življenje izgubili v regiji Kastilja-La Mancha, ki se nahaja južno od Madrida, ena pa v Andaluziji.
Število umrlih v poplavah je največje v tem stoletju in je preseglo najbolj smrtonosno povodnjen v Španiji do sedaj, ko je avgusta 1996 v regiji Aragon umrlo 86 ljudi.
Brez elektrike je približno 140 tisoč ljudi, zaustavljen je železniški promet med Madridom in pokrajino Valencio.
Španska vlada razglasila tridnevno žalovanje
Spričo poplav je španska vlada popoldne razglasila tridnevno žalovanje, ki se bo začelo jutri, je na novinarski konferenci povedal minister, pristojen za odnose med vlado in avtonomnimi španskimi pokrajinami, Angel Victor Torres.
Sanchez: Ne bomo vas zapustili
Španska vlada je ustanovila krizni odbor, ki se je prvič sestal v torek zvečer. Ob tem je v Valencio napotila posebno vojaško enoto, ki je specializirana za reševalne operacije. Tamkajšnje mestne oblasti so danes odpovedale pouk v šolah in športne prireditve ter zaprli javne parke. Odpovedani so tudi vsi mestni vlaki, zaprte so številne ceste, medtem ko naj bi nekatere regionalne povezave danes znova vzpostavili. Lete so z letališča Valencia preusmerili v druga španska mesta. The Guardian je poročal, da je v južni regiji Andaluzije iztiril hitri vlak, na katerem je bilo 276 potnikov, vendar na srečo nihče ni bil poškodovan. "Celotna Španija joče z vami. Naša absolutna prednostna naloga je, da vam pomagamo ... Ne bomo vas zapustili," je v televizijskem nagovoru sporočil španski premier Pedro Sanchez in izrazil sožalje za vse žrtve. Sožalje je izrazil tudi kralj Felipe VI., ki se je ob tem zahvalil reševalcem.
Evropa obljublja pomoč
"Kar gledamo v Španiji, je uničujoče. V mislih sem z žrtvami, njihovimi družinami in reševalci. Evropska unija je že ponudila pomoč. Aktiviran je bil program Copernicus, mobiliziramo lahko tudi mehanizem za civilno zaščito," je danes sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in obljubila pomoč Evropske unije. To sta potrdila tudi komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič in predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Oba sta izrazila tudi sožalje družinam in vsem Špancem, ki so izgubili svoje bližnje.
Pomoč Španiji pri odzivu na hude poplave je ponudila tudi Nemčija. "Smo v neposrednem stiku s špansko vlado, da bi ugotovili, ali bo pri odzivu na to strašno nesrečo potrebna podpora Nemčije," je pojasnil tiskovni predstavnik vlade Steffen Hebestreit.
MZZ: Izogibajte se nenujnim potovanjem
Solidarnost s Španijo sta izrazila tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob. "Naša srca so z ljudmi v regijah Valencia, Andaluzija in Murcia, ki se soočajo z nepredstavljivim uničenjem zaradi poplav. Slovenija je v tem tragičnem trenutku solidarna s Španijo, družinam prizadetih izrekamo najgloblje sožalje," je predsednica zapisala na omrežju X. Premier pa je, prav tako na omrežju X, izrazil pripravljenost pomagati Španiji. "Pripravljeni smo ponuditi pomoč in podporo," je zapisal. Dodal je, da so njegove misli s španskim premierjem Sanchezom in vsemi prebivalci Španije, ki so jih prizadele poplave.
Zunanje ministrstvo ob tem slovenskim državljanom na prizadetih območjih - predvsem ob vzhodni obali - svetuje, da se izogibajo nenujnim potovanjem izven večjih mest. Kot so zapisali na omrežju X, državljanom svetujejo tudi spremljanje vremenske napovedi in upoštevanje navodil lokalnih oblasti.
Zakaj tako deževje?
Močno deževje pripisujejo pojavu, znanemu kot "hladna kapljica", ki se pojavi, ko hladen zrak prehaja čez tople vode Sredozemskega morja. To ustvarja atmosfersko nestabilnost, zaradi česar se topel, nasičen zrak hitro dvigne in tvori velike kumulonimbuse, ki vodijo do močnega deževja.
Komentarji