A zakaj je tako? Odkod ideja, da bodo volitve med tednom in ne konec tedna oziroma v nedeljo, kot je to običaj v večini držav? Za odgovor je treba oditi v preteklost, natančneje v 19. stoletje.
Leta 1845 je ameriški kongres sprejel zakon, ki je za dan volitev določil torek po prvem ponedeljku v mesecu novembru. Pred tem so volitve v posameznih državah potekale ob različnih dneh znotraj 34-dnevnega obdobja do prve srede v decembru. A zaradi različnih datumov so bili nekje že znani rezultati, ko drugje volitev še ni bilo in to je vplivalo na udeležbo in tudi mnenje v tistih državah, ki so se šele pripravljale na volitve. Kongres je zato določil enoten datum.
Nedelja odpadla zaradi obiska cerkva
Razlog za novembrski torek se skriva v takratnem življenju v ZDA. Večina prebivalcev je bila kmetov, ki spomladi ali poleti niso imeli časa za volitve, saj je bilo veliko dela na poljih. Najboljši čas je bil po zaključku velikih del in še pred začetkom zime.
Konec tedna ni prišel v poštev, ker je bila nedelja rezervirana za počitek in obisk cerkva, mnogi so imeli dolgo pot do njih. Dolgo pot so imeli tudi do volišč in zato ponedeljek ni bil pravi dan, ker vsi ne bi utegnili priti pravočasno. Morali so imeti več časa, hkrati je bilo treba računati na to, da je bila sreda tržni dan in so morali biti doma. Torek se je zato zdel najbolj primeren, kongres ga je uzakonil in tako je ostalo vse do danes.
Komentarji