Iransko zunanje ministrstvo "zavrača obtožbe, da je Iran vpleten v poskus atentata na nekdanje ali sedanje ameriške uradnike", je danesizjavil tiskovni predstavnik ministrstva Esmail Bagei. S tem se je odzval na petkovo potezo ameriškega tožilstva, ki je vložilo obtožnice zaradi domnevnega načrtovanja atentata na Trumpa pred torkovimi predsedniškimi volitvami. Naročnik atentata naj bi bila po poročanju ameriških medijev iranska revolucionarna garda (IRGC).

Iranski podpredsednik za strateške zadeve Mohamed Džavad Zarif pa je danes Trumpa pozval, naj ponovno oceni politiko "največjega pritiska", ki jo je izvajal proti islamski republiki v prvem predsedniškem mandatu. "Trump mora pokazati, da ne sledi napačni politiki iz preteklosti," je dejal novinarjem. "Kot preračunljiv človek bi moral izračunati in videti, kakšne so bile prednosti in slabosti te politike in ali želi nadaljevati ali spremeniti to škodljivo politiko," je dodal.

Zarif, ki je bil pred tem zunanji minister, je leta 2015 pomagal skleniti jedrski sporazum med Iranom in zahodnimi silami, vključno z ZDA. Leta 2018 so se ZDA pod Trumpom enostransko umaknile iz dogovora in znova uvedle sankcije proti Teheranu. V odgovor je Iran razveljavil svoje obveznosti iz sporazuma in se vrnil k programu bogatenja urana.

Negotovost se lahko širi v druge regije

Iranski zunanji minister Abas Aragči je danes medtem opozoril, da bi se lahko vojni v Gazi in Libanonu, kjer se Izrael bori proti skupinam, ki jih podpira Iran, razširili tudi zunaj Bližnjega vzhoda.

"Svet bi moral vedeti, da v primeru širjenja vojne njeni škodljivi učinki ne bodo omejeni le na zahodnoazijsko regijo. Negotovost in nestabilnost se lahko razširita v druge regije, tudi daleč stran," je Aragči opozoril v govoru, ki ga je predvajala državna televizija.