Tam je zbrala okrog 50.000 vojakov, med njimi naj bi bilo vsaj 8000 Severnih Korejcev. Rusi želijo vrniti ozemlje, ki ga je izgubila v poletni ofenzivi ukrajinske vojske in so silovito napadli. Po nekaterih poročilih naj bi Ukrajince že pregnali skoraj s polovice ozemlja, ki so ga ti zasedli v začetku avgusta, kar je bil prvi tak napad Ukrajine na rusko ozemlje po začetku ruskega vdora februarja 2022.
Kot navajajo neodvisni ruski viri, naj bi bila protiofenziva Rusov poskus Vladimirja Putina, da še pred inavguracijo Donalda Trumpa - ta bo 20. januarja - Rusija zavzame čim boljšo pozicijo na bojišču in bo tako v rokah imela čim boljše karte za pogajanja. Britanska obveščevalna služba je po poročanju The Telegrapha napovedala okrepljene napade ruskih dronov tudi na ukrajinske položaje.
Rusi naj bi bi po napovedih raznih virov prizadevali v naslednjih tednih zavzeti tudi čim več območij v Donbasu, Zaporožju in Hersonu. A prekrižanih rok seveda ne sedijo niti Ukrajinci, ki se zavedajo, da prihaja obdobje, ko si morajo na bojišču priboriti čim boljši položaj za dobro izhodišče pred Trumpovim ukrepanjem. Prihodnji ameriški predsednik je v predvolilni tekmi večkrat dejal, da bo lahko hitro končal vojno v Ukrajini. Po nekaterih navedbah naj bi se po izvolitvi že slišal s Putinom, čeprav je Moskva to zanikala.
Ukrajinsko vodstvo naj bi se trudilo za čimprejšnji sestanek predsednika Volodimirja Zelenskega in Trumpa, ki sta se potrjeno že pogovarjala po telefonu, pri pogovoru je bil prisoten tudi Elon Musk. Financial Times je poročal, da v Kijevu pripravljajo tudi poseben strateški načrt, s katerim bi Trumpa pridobili na svojo stran. Ponudili naj bi mu naravne vire, predvsem litij, hkrati naj bi ZDA ponudili, da del ameriških sil v Evropo nadomestijo Ukrajinci.
Komentarji