Hitrost, s katero v javnost servira imena ministrov v svoji novi vladi, ki bo mandat nastopila januarja prihodnje leto, je velika. Kot poročajo ameriški mediji, bo Trumpova prihodnja vlada, ki so jo že označili za »ekipo lojalistov,« videti povsem drugače kot tista v njegovem prvem mandatu. Takrat so v njegovi administraciji še služili vidni republikanci ali vsaj domnevni strokovnjaki, ki so znali predsedniku tudi oporekati. Trump je bil takrat politični novinec, ki ni poznal ustroja Washingtona, kjer ima tako malo prijateljev. Tako je v prvem mandatu za ministre izbral številna imena iz tradicionalnih republikanskih krogov, tokrat je povsem drugače.

Tokrat ima Trump v republikanski stranki, ki si jo je ustrojil po svoji podobi, precej večjo moč. Po svoji podobi si bo tokrat sestavil tudi administracijo, kjer izstopata predvsem imeni, ki utegneta zasesti položaja ministrstva za zdravje in ministrstva za pravosodje.
Imenovanja sicer lahko preprečijo v senatu, kjer imajo republikanci znova večino, a so med senatorji tudi številni tradicionalni, prekaljeni republikanci, ki jim dogajanje zagotovo ni po godu. Vprašanje je, ali si bo kdo od njih drznil Trumpu nasprotovati.

Katera imena so že dokončno znana?

Trump bo na čelo ministrstva za zdravje postavil Roberta F. Kennedyja mlajšega, nekdanjega demokrata, teoretika zarot in zagretega proticepila, ki vseskozi napoveduje vojno farmacevtski industriji.

Položaj pravosodnega ministra ZDA se obeta floridskemu kongresniku Mattu Gaetzu, ki je Trumpa odločno branil v predstavniškem domu kongresa skozi dve ustavni obtožbi in velja za njegovega tesnega zaveznika. Gaetz je sicer še vedno v kongresnem postopku etične preiskave zaradi suma spolne trgovine, vendar pa se je preiskava pravosodnega ministrstva o tem že končala brez obtožnice. Gaetz se je na Floridi in drugje udeleževal zabav, na katerih so bile prostitutke, nekatere tudi mladoletne. Ena od njih je junija v kongresu pričala, da ji je Gaetz plačal za spolni odnos.

Obrambni minister bo predvidoma postal televizijski voditelj na televiziji Fox Pete Hegseth, sicer vojni veteran, ki je bil v preteklosti stotnik v nacionalni gardi in je služil v Afganistanu, Iraku in Guantanamu na Kubi. Znan je predvsem po svoji goreči borbi zoper tako imenovane »woke« politike, progresivne politike na področju družbene raznolikosti, ki naj bi jo zasledovalo trenutno vodstvo ameriške vojske.

Elonu Musku bo namenil vodenje posebne službe za vladno učinkovitost, ki naj bi poskrbela za zmanjšanje izdatkov. Musk, bo novo službo za vladno učinkovitost vodil skupaj z Vivekom Ramaswamyjem, ki se je potegoval za predsedniško nominacijo republikancev. Med drugim naj bi dvojica izpolnila Trumpovo predvolilno obljubo o zmanjšanju zaposlenih v zvezni vladi za 100.000 mest. Za izpolnitev ciljev jima je dal na voljo čas do 4. julija 2026.

Na položaj ministrice za domovinsko varnost bo imenoval guvernerko Južne Dakote Kristi Noem. 52-letnica je med drugim znana po tem, da je izgubila tekmo za Trumpovo podpredsedniško kandidatko, ker je v svoji knjigi navedla, da je ustrelila svojega psa.

Nacionalna direktorica za obveščevalne dejavnosti bo predvidoma postala nekdanja demokratska kongresnica s Havajev Tulsi Gabbard. Njeno imenovanje povzroča zaskrbljenost predvsem zaradi tega, ker velja za naklonjeno Moskvi v času vojne proti Ukrajini, nima pa nobenih izkušenj z obveščevalnimi dejavnostmi.

Zunanje ministrstvo bo v rokah Marca Rubia, ki velja za odločnega nasprotnika Irana in Kitajske, je zagovornik Izraela ter zveze Nato in ne nasprotuje pomoči Ukrajini. Otrok priseljencev s Kube je oster nasprotnik komunističnega režima na otoku in nasprotnik levičarskih vlad v Latinski Ameriki nasploh.

Trump bo na mesto ameriške veleposlanice pri Združenih narodih postavil republikansko kongresnico Elise Stefanik. Za vodjo kabineta je izbral izkušeno politično strateginjo iz Floride Susie Wiles, eno od dveh predsednikov njegove kampanje pred volitvami. Določen je tudi tako imenovani car mej. To bo nekdanji direktor ameriške službe za priseljevanje in carino (ICE) Tom Homan. Trump je napovedal, da zadolžen za vse oblike deportacij tujcev, ki so nezakonito v ZDA. 62-letni Homan, ki je vodil ICE v prvem Trumpovem mandatu med letoma 2017 in 2018, velja za zagovornika sporne odločitve o ločitvi otrok nezakonitih priseljencev od staršev.