V zadnjih letih se vrstijo prave epidemije naglavnih uši. S to težavo se pogosto spopadajo družine z otroki v vrtcih in šolah. Ana Ličina, certificirana aromaterapevtka, ki vodi šolo aromaterapije, nam je razkrila naravno pomoč proti tej srbeči in zares neprijetni nadlogi, ki se je je težko znebiti, saj je treba razkužiti vse v stanovanju, pogosto pa sredstva niso učinkovita. Če se tudi vi bojujete z ušmi, si lahko pomagate z aromaterapijo. Sami si lahko izdelate učinkovito razpršilo, ki jih odganja, uniči pa jih oljna obloga z eteričnimi olji, ki ne poškoduje las.
Naglavne uši se v zadnjih letih v slovenskih vrtcih in šolah pojavljajo vedno znova. »V Sloveniji so se v zadnjem času prav razpasle. Ne spomnim se, da bi bilo pred desetletji pri nas toliko uši, kot jih je danes. Govorimo o pravih epidemijah v šolah in vrtcih, ki trajajo po več mesecev in zajamejo večino otrok ter tudi njihove starše in sorojence. A ne pozabimo, da so bile uši človekove spremljevalke že od pamtiveka. Na srečo pri nas niso prenašalke bolezni, kot je to v nekaterih delih sveta,« pripoveduje Ana Ličina, ki je svoje poslanstvo odkrila v izobraževanju o aromaterapiji, eteričnih oljih, hidrolatih, botaničnih parfumih in naravni kozmetiki.
Uši imajo rade čiste glave
Še vedno obstaja v zvezi z ušmi nekaj zmotnih prepričanj. »Opažam, da je ljudem izredno nerodno povedati, da imajo uši. V naših predstavah je to namreč povezano s pomanjkanjem higiene. A resnica je prav nasprotna. Uši naj bi šle celo raje na čisto glavo, ker bodo tam lažje odložile jajčeca. Poleg tega okoli ušivosti vlada kup predsodkov. Mnogo ljudi ne verjame, da se je uši mogoče znebiti z naravnimi sredstvi. Moja izkušnja je, da so zelo učinkoviti prav preprosti in naravni pripravki. A pomembno je biti dosleden. V razredu je bistveno, da se vsi starši solidarno in sočasno lotijo uši. Najpomembnejše je, da se z njimi pomerimo na več frontah hkrati.«
Lotiti se jih je treba takoj!
Če se pojavijo uši, ne smemo odlašati. »Srbenje je zelo neprijetno. Poleg tega si, če čakamo in nismo temeljiti, s svojo okolico zgolj podajamo uši, in to znova in znova. Obenem je redna uporaba insekticidov problematična za lase in zdravje. Dolgotrajna ušivost lahko povzroči izpadanje las.«
Pred izbiro preberite deklaracije
Marsikoga zanima, v čem so prednosti naravnih pripravkov iz eteričnih olj v primerjavi s šamponi proti ušem. »Včasih je bilo običajno, da smo uši uničevali s kemičnimi insekticidi, ki so bili obremenjujoči za zdravje telesa in tudi za okolje. Danes naj bi se uši tako širile tudi zato, ker so se prilagodile na kemične insekticide, torej se jih je treba lotiti drugače. To so ugotovili tudi izdelovalci in prodajalci sredstev proti ušem. Eterična olja morda niso prijaznejša izbira, so pa vsekakor prijetnejša. Morda boste presenečeni – nekateri zelo dobro prodajani šamponi, ki jih je sedaj mogoče dobiti v Sloveniji, so v resnici dokaj naravni, saj ne vsebujejo drugega kot mineralno olje. Nekateri vsebujejo šamponsko bazo in eterična olja. Spekter med naravnim in umetnim je širok. Na izdelkih preberite deklaracije in navodila, sestavine in stranske učinke ter premišljeno poiščite zase in za svoje otroke najboljšo možnost.«
Eterična olja so tudi repelenti
»Eterična olja neizpodbitno in dokazano lahko uporabljamo kot repelente. Izvrstna so za odganjanje klopov, komarjev in tudi uši. Rastlinski svet je urejen tako, da rastline nekatere insekte odganjajo in druge privabljajo. To lastnost zdaj ljudje s pridom izkoriščamo. Za odganjanje insektov poiščimo limonsko travo, citronello, pelargonijo, evkalipt – še posebej Eucalyptus citriodora, cedro, ylang, sivko in tako naprej. Iz teh eteričnih olj lahko izdelamo razpršilo za preventivo. Če že imamo uši in se jih želimo znebiti po naravni poti, lahko iz eteričnih in maščobnih olj izdelamo oljno oblogo.«
Kako torej ravnati, če se pojavijo uši?
»Čim prej si vzemite nekaj ur časa za intenzivno delo. V tem času jih učinkovito odstranite z lasišča. Operite vso posteljnino in čim več oblačil na več kot 40 stopinjah Celzija. Tudi kape, brisače in šale. Posesajte stanovanje, kavče, preproge, sedeže v avtu in tako naprej. Nekatere stvari lahko postavite v zamrzovalnik, denimo krtače, plišaste igračke in podobno.«
Aromaterapija, pravi Ana Ličina, ponuja zanimivo pomoč. »Oljna obloga z eteričnimi olji proti ušem je visoko skoncentrirana in zato izredno učinkovita. Uši uniči, hkrati pa ne poškoduje las. Vendar moramo biti zaradi timijana, cimeta in klinčkov, ki jih vsebuje, z njo previdni. Timijan, enako kot origano in šetraj, vsebuje fenole, ki lahko razdražijo kožo. Tudi klinčki in cimet so lahko dražeči za kožo. Zato je takšna obloga primerna za otroke, ki so starejši kakor tri leta, in je namenjena zgolj občasni uporabi. Za manjše otroke predlagam, da jim na lasišče nanesete zgolj maščobno oblogo iz čistega oljčnega olja ali kokosa ter jo pustite delovati tri ure, nato pa jih počešite s posebnim gostim glavnikom in lase umijte. Tistim, ki ste občutljivi in želite poskusiti ta recept proti ušem, pa svetujem, da si najprej mešanico nanesete na notranjo stran komolca. Če se pojavijo izpuščaji ali vas začne koža srbeti, ni primerna za vas.«
Kaj je dobro vedeti o ušeh?
Naglavna uš je nekaj milimetrov velika žuželka brez kril. Je parazit in se hrani izključno s človeško krvjo. Če ostane brez hrane, pogine že v 48 urah. Najpogosteje uši najdemo na zatilju in za ušesi. So bele barve, ko se napijejo krvi, pa potemnijo. Samica vsako noč izleže približno osem belih jajčec in jih prilepi na las nad korenino. Po približno enem tednu se iz vsakega jajčeca izleže nova uš in se po desetih dneh že začne razmnoževati. Odrasla uš živi dva meseca in v tem času izleže od 100 do 300 jajčec.
Razpršilo za preventivo proti ušem
Potrebujemo 100-mililitrsko razpršilko.
Sestavine: 1 žlička kisa, hidrolat sivke, 20 kapelj eteričnega olja evkalipta, 20 kapelj eteričnega olja limonske trave, 10 kapelj eteričnega olja čajevca.
Priprava: vse sestavine zmešamo in zlijemo v razpršilko.
Uporaba: »Naj vam preide v navado, da svojemu otroku zjutraj spnete lase in ga popršite s tem pripravkom. Pred uporabo ga dobro pretresite in pršite po lasišču in ovratniku. Pazite, da ne pride v oči!« svetuje Ana Ličina in dodaja: »Druga možnost je, da otroku kapljo čistega eteričnega olja kanete na rutko ali ovratnik. Na primer 1 kapljo eteričnega olja čajevca. Uši so zoprna nadloga in zagotovo se vam bo preventiva obrestovala.«
Uši zadušimo v maščobnem olju
»Malo za šalo, malo zares – nekateri priporočajo, da se uši znebite tako, da jih namažete z majonezo. Ročno odstranjevanje je sicer mučno, je pa izredno učinkovito.«
Preventiva proti naglavnim ušem
»Pomembno je pregledovati lasišče! Obstajajo celo elektronski glavnički, ki zapiskajo, če zaznajo uši. Ob prvem znaku je treba ukrepati. Ne morem dovolj poudariti, kako pomembno je deklicam spenjati lase, če se v šoli ali vrtcu pojavijo uši. Te se namreč prenašajo ob stikanju glav. Preden pospremite svojo ljubko dolgolasko s spuščenimi lasmi v šolo ali vrtec, pomislite, kako težko se bo uši lotiti, če bodo že na glavi. Potem vam ne bo težko splesti kitke ali narediti čopa.«
Oljna obloga proti ušivosti
Potrebujemo 100-mililitrsko stekleničko.
Sestavine: 50 ml maščobnega olja neem, 50 ml sezamovega olja, 15 kapelj eteričnega olja čajevca, 15 kapelj eteričnega olja sivke, 8 kapelj eteričnega olja citronele, 6 kapelj eteričnega olja timijana (linalol), 3 kaplje eteričnega olja klinčkov, 1 kaplja eteričnega olja cimeta.
Priprava: Zmešamo hladno stisnjena eterična olja, nanesemo na lase in si na glavo poveznemo plastično kapo. Pustimo učinkovati tri ure. Nato lase temeljito prečešemo s posebnim glavničkom za odstranjevanje uši. Na koncu si lase umijemo kot po navadi. Po 10 dneh postopek ponovimo.
Komentarji