Sadike so pogosto zelo visoke oziroma prvo leto odženejo zelo bujno. Dobimo visoko drevesce, ki je sila šibko, tanko. Zato je pravilno vrh nižati kar vsako leto. Znižamo ga tako, da vrh odvajamo na nižji, šibkejši poganjek. Tako bo več hranil šlo v debelino debla, ne samo v višino. Enako velja za odraslo rastlino, le da tam vrh lahko nižamo vsako ali vsako drugo ali tretje leto.
Poleg visokega, tankega vrha pa iz debla izraščajo naše prve ogrodne veje, naša prva etaža. Tako kot vrh so tudi ti poganjki zelo dolgi, iz njih ne izrašča veliko stranski vej. Zato te poganjke skrajšamo na 30 do 50 centimetrov. Tako spodbudimo rast novih mladih vej in izraščanje stranskih poganjkov.
Zelo pametno je nastale rane razkužiti, ker bo drugače hitro v rastlino prodrla bolezen. To naredimo kar z raztopino bakrovega sredstva, ki smo ga sicer uporabili za prvo škropljenje. Enostavno naredimo dobro koncentracijo v manjši posodici in s čopičem premažemo rano ter jo razkužimo. Ne pozabimo še na razkuževanje uporabljenih škarij in žag.
Ko imamo že mlado drevo, staro nekaj let in še vedno zelo bujne rasti, pa se trudimo z upogibanjem enoletnih vej. S tem bomo spodbudili izraščanje stranskih, rodnih poganjkov. Če bomo vse izrezali, bodo le pognali novi. Potrebna hranila zagotovimo s temeljnim gnojenjem v začetku pomladi. Uporabimo kar naravna, peletirana gnojila, ker se hranila počasi sproščajo in jih bo drevo črpalo vso sezono.
Komentarji