Če ste vsaj malo takšni, kot pisec tega članka, potem ste popolnoma zanič pri pomnjenju rojstnih dnevov, obletnic, dogovorjenih obiskov pri zobozdravniku in mnogih drugih stvari.

In ker je danes Svetovni dan pozabljivosti, to ni priložnost za izgovor, češ "no, potem pa nič ne dé, če sem pozabil", pač pa je mogoče priložnost, da se soočite z vsemi pozabljenimi stvarmi v tem letu.

Ali ni na nek način ironično, kako pozabljamo stvari, ki bi si jih veljalo zapomniti, po drugi strani pa si zapomnimo nešteto drugih, vrednih pozabe? Obstajajo celo ljudje, ki so pozabili priti na lastno poroko ...

Če ste med tistimi, ki so super-organizirani in imajo svojo "za-narediti"-listo vedno v glavi, se vam verjetno pozabljivost zdi vsaj čudna, če ne celo nemogoča in se vam zdi smešno, ali pa vas celo jezi, ko naletite na človeka, ki je pozabljiv kot pregovorni profesor, ki vsako leto pozabi na obletnico poroke.

Tisti drugi, poprečni ali nadpoprečni pozabljivci pa verjetno zelo dobro veste, za kaj gre. No, in prav zaradi vas (nas) so ustvarili Svetovni dan pozabljivosti.

Saj bi vam povedal, kdo si ga je izmislil, ampak sem pozabil. Verjetno pa je kreatorja k temu spodbudila kakšna stvar, ki jo je pozabil.

Veliko stvari pripomore k pozabljivosti. Če ne gre za bolezen, je eden največjih razlogov za pozabljivost stres - in seveda ga pozabljanje samo še poveča. Eden izmed najbolj zanimivih razlogov, ki so ga ugotovili psihologi, ki raziskujejo pozabljivost, pa je zagotovo "odhod iz prostora" ali "odhod skozi vrata". Ko zapustimo nek prostor in preidemo v drugega, skoraj zagotovo pozabimo na večino tega, o čemer smo razmišljali v prejšnjem prostoru. Psihologi to pojasnjujejo s tem, da možgani svet zaznavajo kot "serijo dogodkov" ali "scen" in odhod skozi vrata zanje predstavlja "spremembo scene", pri čemer zavržejo vse informacije iz prejšnje scene kot večinoma nepomembne, saj se morajo pripraviti na novo.

Kot rečeno, je Svetovni dan pozabljivosti priložnost, da se s svojo pozabljivostjo soočite in jo poskušate premagati.

Nekateri ljudje si pomagajo z opomniki - listki, na katere si zapisujejo, kaj morajo narediti, s spiski pomembnih dogotkov, z zapisi na koledarjih, itd. Danes so računalniki in pametni telefoni lahko v veliko pomoč in obstaja brez števila aplikacij, na katere lahko naložite svojo "za-narediti" listo in naprave vas bodo zvesto opomnile nanje.

Seveda pa je finta v tem, da ne pozabite, kam ste svoj opomnik vpisali ali da, ko vas vaš pametni žepni prijatelj na nekaj opomni, ne rečete "Ah! Saj bom ... potem ..." in odidete iz sobe.