Njihove poti in predvsem glasbene zgodbe se prepletajo že desetletja. Vsi štirje so bili člani kar nekaj uspešnih glasbenih skupin, med katerimi so tu in tam tudi zamenjali. Kdo so to torej Miran Rudan, Miki Vlahovič, Vili Resnik in Božidar Wolfand - Wolf, ki so se združili v glasbene Legende?

Gre za sodelovanje, kot ga pri nas še ni bilo. Skupaj so namreč stopili štirje velikani slovenske popularne glasbe. Štiri legende, ki so ključno zaznamovale osemdeseta in devetdeseta leta prejšnjega stoletja. A kar je najpomembnejše: skupaj so stopili štirje prijatelji, ki so nam ob vstopu v poletje podarili prenovljeno izvedbo legendarne pesmi Zelena dežela.

Tako Miran Rudan kot Vili Resnik sta zagotovo v spominih večine ostala kot glavna vokalista legendarne skupine Pop Design, seveda vsak v svojem obdobju. Ne smemo pa pozabiti tudi na Rendez Vous, v kateri je na samem začetku prepeval Božidar Wolfand - Wolf, kasneje pa vlogo frontmana prevzel Miran Rudan. A to še zdaleč ni vse, saj so za njimi izjemno uspešne solokariere, iz katerih smo dobili nešteto uspešnic, ki jih na zabavah prepevamo še danes. Kdo ne pozna Naj bogovi slišijo Vilija Resnika, s katero nas je predstavljal tudi na Pesmi Evrovizije leta 1998? Ali pa Wolfove uspešnice Angel varuh in Rudanovih hitov, kot sta Na nebo ter Naj vino tvoj poljub sladi? Kadar govorimo o Mikiju Vlahoviču, ne moremo mimo skupine Victory, v kateri smo ga nenazadnje tudi spoznali. Za njimi je odlična glasbena zgodba, ki jo krasijo tudi veliki uspehi na različnih festivalih. Poslušali smo jih lahko tako na Emi kot Melodijah morja in sonca, Veseli jeseni in Hit festivalu. Postregli so nam s skladbami, kot so Hočeš me ali nočeš me, Zapri oči in seveda zimzeleno pesem Zelena dežela. Ravno slednja pa je bila izbrana za skupno skladbo Legend, o kateri je Miki Vlahovič dejal: »Vedno je težko narediti priredbo, ki je dobra oziroma boljša od originala. Jaz sem ponosen, da so jo ob meni zapela takšna glasbena imena in prepričan sem, da nam je to odlično uspelo, saj komer koli sem dal poslušati priredbo, so bile prisotne res lepe emocije.« Fantje ob tem tudi ne izključujejo še kakšne priredbe, saj so, kot povedo v en glas, »druženja tista, ki bogatijo tudi glasbeni prostor.«

»Vedno je težko narediti priredbo, ki je dobra oziroma boljša od originala. Prepričan sem, da nam je to tokrat uspelo.« Miki Vlahovič

LEGENDE
Rok Breznik
Skupaj so stopili štirje prijatelji, ki so še kako zaznamovali osemdeseta in devetdeseta leta prejšnjega stoletja.

Skoraj vsi že na Evroviziji

Ob vseh uspehih ne moremo mimo Pesmi Evrovizije, ki je živ dokaz, da Legende resnično združuje glasba. Če je bil Wolf leta 1984 spremljevalni vokalist Vlada Kalemberja in Izolde (Ciao Amore), je bil Miran Rudan v Zagrebu leta 1990 del spremljevalne zasedbe Pepel in kri, ki je Italijanu Totu Cutugnu (Insieme) še kako pomagala do zmage, na katero ima Rudan, kot nam je zaupal, resnično lepe spomine. Edini samostojni predstavnik je bil že prej omenjeni Vili Resnik, ki se je leta 1998 na Emi boril s skupino Victory (Zapri oči, četrto mesto), v kateri je prepeval Miki Vlahovič. »Takrat sem doživel to, kar sem sanjal. Resnično nepozabni trenutki ter seveda velika odgovornost,« se svojega nastopa v Birminghamu spominja Resnik, ki je mnenja, da je zastopati svojo državo nekaj veličastnega. »No, jaz bi bil tudi na Evroviziji, če takrat na Emi ne bi zmagal Vili,« je v šali pripomnil Miki, ki je hudomušno prepričan, da bi se s skladbo Zapri oči uvrstili visoko, »saj je takrat zmagala podobna pesem«. In ko že govorimo o nacionalnih izborih, ne moremo mimo Wolfa, ki je z legendarno Oh, ne, Cherie leta 1984 na Jugoviziji osvojil tretje mesto. »Gre za res legendarno pesem, ki je skozi leta osvojila premnoga srca. Danes sem vesel, da jo poznajo tudi mladi, ki jo z menoj pojejo na številnih nastopih,« je ob tem pripomnil Božidar. Kaj pa morebitni skupen nastop Legend na Evroviziji? »Zanimiva ideja, o kateri še nismo razmišljali ... no, smo pa prepričani, da bi imeli najboljši scenski nastop,« so v en glas odgovorile Legende, ki jih bolj kot spomini na Evrovizijo veseli dejstvo, da se po letu dni epidemije znova odvijajo koncerti, saj vsi skupaj in posamezno s svojimi uspešnicami še kako radi zabavajo ljudske množice, s katerim v en glas prepevajo nepozabne pesmi. »Upajmo, da se čimvečkrat vidimo na glasbenih odrih to poletje,« so optimistično pripomnili fantje.

»Jaz sem pa najbolj ponosen na to, da smo še vsi živi … žive legende!« Božidar Wolfand - Wolf

vili-resnik, mihi-vlahovic, miran-rudan, bozidar-wolfand-wolf
Rok Breznik
Njihove poti in predvsem glasbene zgodbe se prepletajo že desetletja.

Od ideje do turneje

Projekt Legende je ideja Deana, očeta programa DeeJay Time, ki je nasploh znan kot tisti, ki Slovencem največkrat prvi predstavi pesmi, ki kasneje postanejo velike uspešnice. Gre tako za še eno legendo, katerega projekti postanejo dolgoletne zgodbe uspeha, izvajalci, ki so pod njegovim okriljem, pa velika imena glasbene scene. Dean je tudi tisti, ki je izbral prvo ekipo Legend, s katerimi si želijo čim prej odpraviti tudi na turnejo po Sloveniji. »Poznam Deana in vem, da vedno dela pravilno,« je svojo odločitev, da sprejme povabilo k sodelovanju, razložil Miran Rudan, s čimer se strinjajo tudi ostali in hkrati menijo, gre za koncept, ki je že dolgo pričakovan. »Ponosen sem, da sem del sanjske ekipe samih vrhunskih vokalistov in da bo moja pesem dobila nov žametni žlahtni plašč, ki bo, sem prepričan, pri poslušalcih prebudil zopet neke nove ter tudi stare emocije,« nam je za zaključek zaupal Miki, Wolf pa ga je hudomušno pripomnil: »Jaz sem pa najbolj ponosen na to, da smo še vsi živi … žive legende!«