Kot kažejo najnovejše raziskave, ki jih je objavila ameriška revija Science, se je človek takšnega načina izdelave orožja domislil 200.000 let prej, kot je veljalo doslej.

Pritrditev kamnite osti na sulico zahteva precej več načrtovanja in tudi truda, kot zgolj izostritev palice. Gre za pomemben dosežek pri razvoju zgodnjega lovskega orožja, izpostavljajo strokovnjaki, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sulice s kamnito ostjo so večkrat našli na najdiščih iz kamene dobe, torej iz obdobja pred okoli 300.000 leti. Nova študija, objavljena ta teden v ameriški reviji Science, pa kaže, da so naši predniki takšno orožje uporabljali že veliko prej.

Spoznanje "spreminja dojemanje zgodnjih prilagajanj človeka in sposobnosti pred nastankom naše vrste", pojasnjuje glavna avtorica prispevka Jayne Wilkins z univerze v Torontu.

Ugotovitve izvirajo iz natančne preučitve osti, ki so jo pred 35 leti našli na najdišču blizu puščave Kalahari v južni Afriki. Leta 2010 je ekipa raziskovalcev s posebnimi metodami starost kamna ocenila na 500.000 let. Raziskovalci so po tipičnih poškodbah konice in samega kamna ugotovili tudi, da je dejansko šlo za ost, uporabljeno kot orožje, in ne v kakšne druge namene.