Za kanadske ribiče je ulov mitološkega jesetra pomenil izziv in legendarni podvig zaradi nenavadne oblike glave, zaradi česar je dobil tudi vzdevek »pig nose« (svinjski nos). Ocenjuje se, da je v jezeru bival že več kot 80 let. Prvič je bil opažen pred štiridesetimi leti, ob enem izmed ulovov, vendar so ga ribiči takrat izpustili nazaj v jezero; ribiči so ga sicer srečevali vsakih nekaj let, vendar ga nikomur izmed njih ni uspelo ujeti. Jeseter je zaradi tega postal svojevrstna legenda, ki se je v Kanadi hitro širila in zaradi tega privabljala k obisku jezera in reke številne radovedneže. Legenda je sčasoma dobila status »čudeža iz Loch Nessa«.
Jesetri lahko dočakajo starost tudi čez sto let.
Legenda, namenjena 19-letniku
Pred nekaj dnevi se je čudež iz legende razblinil in »svinjski nosek« se je ujel na trnek 19-letnemu ribiškemu vodiču, ki je na lov peljal skupino učencev, medtem pa postal lokalna zvezda. Na trnku se je znašel ulovljen »ribon«, ki je tehtal 295 kilogramov in v dolžino meril tri metre. Zanimiv je tudi podatek, da jim je leta 2012 v isti reki, ki se izliva v jezero, uspelo uloviti največjega jesetra v Severni Ameriki. Ta je tehtal okrog 500 kilogramov in meril v dolžino slabih pet metrov, njegovo starost pa so ocenili na okoli sto let.
Jesetri danes spadajo med ogrožene vrste rib, njihovo meso pa ob nakupu dosega enako ceno kot ikre, ki jih na trgu prodajajo kot cenjeni kaviar za petičneže.
Borba dolga dve uri
»Svinjski nosek« se je z Nickom boril dobri dve uri, zatem se je predal in uspelo jim ga je stehtati in izmeriti. Nick McCabe in njegovi pomagači so jesetra po opravljenih meritvah vrnili v reko, v kateri bo imel možnost doživeti še najmanj kakšno desetletje.
Za eno izmed lokalnih kanadskih televizij je Nick povedal: »Nikoli si nisem predstavljal, da se bo sreča glede 'Pig Nose' nasmehnila prav meni. Pravzaprav sem zgodbo o nenavadnem jesetru povezoval bolj z legendo, ki je nastala zato, da bi k ribolovu pritegnila čim več ljudi. Lahko bi rekel, da sem bil celo nejeverni Tomaž, ampak izkazalo se je, da je resničen, in štejem si v čast, da sem prav jaz tisti, ki mu je »svinjski nosek« naklonil pozornost.« Kako je »svinjski nosek« dobil neobičajno glavo, še ni znano. Predpostavlja pa se, da gre najverjetneje za poškodbo, pri kateri se je glava zarasla na nenavaden način. Znanstveniki pa ne izključujejo možnosti, da gre za gensko napako.
Komentarji