Zgodovinarja Alessandro Vezzosi in Agnese Sabato, sta za svojo ugotovitev porabila kar nekaj desetletij in izpopolnila genealoški profil Leonarda Da Vincija, ki se sicer ni nikoli poročil in imel otrok, vendar je imel vsaj 22 pol-bratov.

V raziskavi, objavljeni v reviji Human Evolution sta objavila neprekinjeno linijo moških potomcev družine Da Vinci, ki se razteza skozi 690 let, začenši z Leonardovim dedom, Michelejem, rojenim leta 1331. Linija zajema 21 generacij in združuje pet družinskih vej ter vodi do danes živečih 14-ih potomcev te družinske linje.

Raziskovalca sta sledila kromosom Y, ki se prenaša le z moškimi potomci in se skoraj ne spremenja. Tako sta pred petimi leti našla 35 živečih sorodnikov Leonarda Da Vincija, slikarja, znanstvenika, inženirja in arhitekta, rojenega v toskanski vasi Vinci leta 1452. Veliko je bilo tudi ženskih potomk, vendar te niso bile neposredne potomke. Sicer pa naj bi bil eden najbolj znanih živečih potomcev družine Da Vinci slavni italijanski režiser Franco Zeffirelli.

O še živih potomcih je Vezzosi povedal: "Stari so od enega do 85 let in ne živijo več v vasi Vinci, pač pa v bližnjih občinah." Nihče izmed njih ni umetnik ali znanstvenik, pač pa se ukvarjajo z običajnimi posli - uradniki, nadzorniki in obrtniki.

Podatke o sorodstvenih povezavah sta raziskovalca dobila tako iz javnih kot zasebnih arhivskih dokumentov. Neposrednih DNA vzorcev Leonarda Da Vincija pa sicer nista mogla pridobiti. Veliki renesančni polihistor je bil pokopan v kapel Sv. Florentina v gradu Chateau d'Amboise v Franciji. Njegov grob pa je bil uničen v francoski revoluciji in so ga takrat menda prenesli v neko manjšo kapelo, vendar ni zagotovo, da danes tam res počivajo njegovi ostanki.