Med njimi, v stekleni krsti, mirno počiva “Trnjulčica”.

Kapucinske katakombe (italijansko Catacombe dei Cappuccini) so svetovno znano pokopališče mumificiranih trupel, ki je postalo grozljiva, a priljubljena turistična točka v Palermu na Siciliji v južni Italiji. Obiskovalci se lahko spustijo v velike podzemne katakombe samostana, globoko pod živahnimi mestnimi ulicami, in se sprehodijo med mrtvimi.

rosalia-lombardo, catacombe-dei-cappuccini
Profimedia
Catacombe dei Cappuccini

VEČ KOT 9000 TRUPEL

V katakombah trupla visijo s sten, so zložena na policah in zaprta v steklenih vitrinah, vsa so popolnoma oblečena, nekatera še vedno nosijo tradicionalna oblačila. Vse skupaj je grozljiv spektakel in strog opomin na tanko mejo med življenjem in smrtjo.

Ker je prvotno pokopališče v drugi polovici 16. stoletja postalo premajhno, so kapucinski menihi začeli izkopavati grobnice pod samostanom.  Približno v istem času, leta 1599, so začeli mumificirati svojega brata Silvestra iz Gubbia. Izkoristili so posebno suho ozračje v katakombah in njegovo telo položili na stojalo iz keramičnih cevi, da se je naravno izsušilo, nato pa so ga oprali v kisu in končali postopek balzamiranja.  Leto pozneje so Silvestra iz Gubbia oblekli v njegova tradicionalna oblačila in ga obesili na steno kripte, kjer je še danes.

rosalia-lombardo, catacombe-dei-cappuccini
Profimedia
Catacombe dei Cappuccini

Tako se je začela zapuščina, ki je sčasoma podzemne katakombe obložila z 8000 trupli in 1252 mumijami. Danes se lahko obiskovalci Catacombe dei Cappuccini sprehodijo po zatemnjenih hodnikih in dvoranah, ki so razdeljene na verske osebe, device, otroke in bogate posameznike, ki so si kupili svoje mesto na stenah. Prvotno je bilo to namenjeno verskim osebam, povezanim s samostanom, nato pa je postalo statusni simbol.

rosalia-lombardo, catacombe-dei-cappuccini
Profimedia
Catacombe dei Cappuccini

SIMBOL PREMOŽNIH

Premožni posamezniki in strokovnjaki so v oporokah začeli zahtevati, da se jih ohrani v njihovi najboljši obleki in da se jih obesi na stene, postavi v pozo ali položi v krste, ki bi bile dostopne njihovim družinam, da bi se lahko ob določenih dnevih ponovno držali za roke s svojimi ljubljenimi v molitvi.  Če pa so družine umrlih prenehale prispevati finančna sredstva, so bila trupla odstranjena, dokler se plačilo ni obnovilo. Z naraščanjem povpraševanja sta se vpliv samostana in njegova blagajna povečevala.

rosalia-lombardo, catacombe-dei-cappuccini
Profimedia
Catacombe dei Cappuccini

ZADNJI POKOPANI V KATAKOMBAH

Zadnji brat, ki je bil pokopan v katakombah, je bil brat Riccardo leta 1871, leta 1880 pa je bilo najdišče uradno zaprto, čeprav so pokopavanja potekala še v začetku 20. stoletja. Med zadnjimi je bila dveletna Rosalia Lombardo, ki je umrla 6. decembra 1920 zaradi pljučnice.  Njeno presenetljivo dobro ohranjeno telo in steklena krsta, v kateri počiva, sta postala glavna atrakcija katakomb za radovedne turiste, ki se vsako leto zgrinjajo, da bi si ogledali "spečo lepotico".

rosalia-lombardo, catacombe-dei-cappuccini
Profimedia
Rosalia Lombardo

LEPA ROSALIA

Rosalijin oče, ki je bil ob izgubi otroka izjemno potrt, je poiskal Alfreda Salafio, priznanega sicilijanskega profesorja kemije in nadarjenega balzamatorja. Salafia je bil tako uspešen, da je Rozalija ohranila celo “toplo” in rožnato polt, zaradi česar se je zdelo, da je le zaspala.

Mala punčka velja za eno najbolje ohranjenih mumij na svetu, vendar je Salafio umrl, še preden bi lahko razkril svoje metode, in znanje je bilo za vedno izgubljeno - vsaj tako se je zdelo, dokler antropolog in kustos katakomb Dario Piombino-Mascali ni odkril Salafijevih zapiskov. Uporabljene kemikalije so bile: glicerin, formalin, nasičen s cinkovim sulfatom in kloridom ter alkoholna raztopina, nasičena s salicilno kislino, ki je telesu dala togost.

rosalia-lombardo, catacombe-dei-cappuccini
Profimedia
Catacombe dei Cappuccini

DEKLICA, KI MEŽIKA

Medtem ko je bila ena skrivnost rešena, se je začela druga, ko so italijanski časopisi začeli poročati, da se Rosalijine oči občasno odpirajo in zapirajo. Ta pojav, zabeležen na fotografijah in videoposnetkih s časovnim zamikom, je bil nekaj let predmet različnih ugibanj. Čeprav je kustos muzeja večkrat zatrdil, da "gre za optično iluzijo, ki nastane zaradi svetlobe, ki prodira skozi stranska okna in se čez dan spreminja", nekateri obiskovalci ostajajo neprepričani.

Kakorkoli že, telo male Rozalije Lombardo in mumije v kapucinskih katakombah še naprej burijo domišljijo ljudi po vsem svetu in so obvezna, čeprav mračna destinacija za vsakega turista, ki obišče jug Italije.

rosalia-lombardo, catacombe-dei-cappuccini
Profimedia
Catacombe dei Cappuccini