Pričakovana povprečna dočakana starost na svetu je približno 73 let in pol, a vedno več je starostnikov, ki dočakajo celo sto let in več. Glede na zadnje raziskave, ki povzemajo statistiko iz leta 2020, je največ stoletnikov na karibski otoški državici Guadeloupe, kjer jih imajo na sto tisoč prebivalcev kar 75 (skupaj tam živi tristo stoletnikov, skupno število prebivalcev pa je nekaj malega več kot štiristo tisoč). Očitno se na Karibih precej dobro in zdravo živi, saj sta na vrhu lestvice po številu stoletnikov še otoka Barbados in Martinique, prvi jih ima 71 na sto tisoč prebivalcev, drugi pa 63.
Malce manj stoletnikov (točneje 62 na sto tisoč prebivalcev) imata Japonska (tam jih na primer živi 78,636, celotna populacija pa šteje 125,8 milijonov prebivalcev) in Urugvaj, sledijo Portoriko, Kitajska, Kanalski otoki, Francija, Latvija … Združene države Amerike imajo 'le' 29 stoletnikov na sto tisoč prebivalcev, medtem ko jih imajo Španija, Kuba, Italija in Velika Britanija še manj.
Zanimivo je, da je veliko večji odstotek stoletnikov žensk, v Ameriki je na primer od več kot 97 tisoč prebivalcev, ki so stari sto ali več let, skoraj 79 % teh ženskega spola, v Urugvaju pa je med stoletniki le 9,5 % moških. Se je pa odstotek stoletnikov med prebivalstvom v zadnjih dvajsetih letih v vseh državah znatno povečal, kar pomeni, da živimo čedalje dlje.
Kako je s stoletniki pri nas? V Sloveniji je bilo na začetku leta 2020 natanko 2.095.861 prebivalcev, od tega 252 stoletnikov, kažejo podatki Statističnega urada Slovenije, kar pomeni, da je bilo na sto tisoč prebivalcev 12 stoletnikov. Se pa tudi pri nas prebivalstvo stara, prav tako se zvišuje življenjska doba. »Na začetku 2020 je bilo v Sloveniji 252 stoletnikov, v 2100 naj bi jih bilo že okoli 5.400,« predvidevajo na Sursu.
Komentarji