Botoksa in drugih polnil že dolgo ne uporabljajo le zvezdnice v zrelejših letih, temveč tudi povsem običajne in celo zelo mlade ženske, ki nimajo gub, bi si pa rade popravile problematične predele – pretanke ustnice, upadle ličnice, nepopoln nos.

Lažnive pojave. Instagramov obraz je lepotni standard, ki temelji na videzu vplivnic. Te na družbenih omrežjih, zlasti na Instagramu in TikToku, objavljajo fotografije in videoposnetke, ki so jih obdelale v raznih programih in na katerih so uporabile filtre. Poleg tega veliko vplivnic uporablja tako lepotne operacije kot botoks in kožna polnila, zaradi česar je njihov videz težko primerjati z videzom kogarkoli drugega, s filtri ali brez njih. Uporabljajo tudi ogromno ličil, ki si jih dekleta nanesejo pred fotografiranjem oziroma snemanjem. Na družbenih omrežjih so že dolga leta priljubljeni tako imenovani make up tutoriali, ki so do danes postali prava mala znanost. Vključujejo ogromno ličil, ki jih mnogi vplivneži promovirajo in prodajajo.

Pred petimi leti je The New Yorker Kim Kardashian označil za pacientko nič, kar se tiče Instagramovega obraza. Po njenih stopinjah je šla njena polsestra Kylie Jenner, ta je s polnili začela že pri sedemnajstih. Za Instagramov obraz, ki ga zdaj imajo že vse Kardashianove, so značilni mačje oči, dolge trepalnice, majhen nos, visoke ličnice, polne ustnice in prazen pogled. Nekateri trdijo, da gre za poteze, ki so mešanica različnih ras in etničnih pripadnosti. Odkar so digitalni filtri postali priljubljeni, se je dvignila tudi popularnost plastičnih operacij, botoksa in polnil. Očitno bi vsi radi dosegli filtrirano različico samih sebe, v resnici pa dosegajo predvsem to, da so podobni vsem drugim, ki so imeli enako idejo. Teh pa ni malo.

Botoks za mlade. Botoks je nevrotoksin, ki se ga uporablja za korekcijo obrazne mimike in glajenje gub na obrazu ter celo na vratu. Običajno se vbrizga v čelo, gube ob očeh in med obrvi. Na injekcije botoksa je treba hoditi na približno štiri do šest mesecev. Uporabi pa se ga lahko tudi za dvig obrvi in delno tudi vek, pa tudi za »lip flip«, kar pomeni, da se ga vbrizga v rob zgornje ustnice, kar jo nekoliko obrne navzven in jo tako poveča.

Baby botoks oziroma preventivni botoks je tržna niša, ki zajame mlajše stranke. V bistvu gre za isto snov, ki pa se uporabi v manjših količinah in nanese manj globoko pod kožo. To da naraven, a še vedno mladostnejši videz, obrazne mišice pa je mogoče dokaj normalno premikati. Mogoče ga je uporabiti tudi na spodnjem delu obraza, kjer običajne količine botoksa niso priporočljive. Preventivni botoks naj bi bil primeren za ljudi, ki še nimajo globokih gub ali hočejo naravni videz, pa tudi za tiste, ki si želijo gube preprečiti. Idealni kandidati za preventivni botoks so stari nekje od 25 do 30. Preventivni botoks naj bi pri njih preprečil, da bi se globlje gube sploh oblikovale. Po uporabi botoksa naj bi se bolj zavedali svojih obraznih mišic in jih, tudi ko polnilo izzveni, manj uporabljali. Poleg tega naj bi čez čas potrebovali manj botoksa, ker se mišice po dolgotrajni uporabi naučijo manj izrazito gibati. Učinki dolgotrajne uporabe botoksa naj bi trajali tudi po prenehanju injiciranja – mišice naj ne bi »nadoknadile« vseh let, v katerih so bile izpostavljene botoksu.

Po drugi strani redna uporaba botoksa mišice oslabi. Če ga nehamo uporabljati, potrebujejo čas, da si opomorejo in znova začnejo normalno delovati. Dolgotrajna uporaba lahko stanjša kožo in povzroči neenakomerno obarvanost. Možni stranski učinki botoksa so bolečine, otekline, modrice, glavobol, gripi podobni simptomi, povešene veke, neenakomerne obrvi in nasmeh, slinjenje, solzne ali suhe oči ter okužbe. Zelo redko lahko botoks zaide v napačne dele telesa in povzroči šibkost mišic, probleme z vidom, govorom, dihanjem ali požiranjem, alergijsko reakcijo ter izgubo nadzora nad mehurjem.

Popačena predstava same sebe. Kožna polnila se uporabljajo za dodajanje volumna upadli koži, povečevanje simetrije na obrazu, povečevanje ustnic in ličnic, optično preoblikovanje nosu ter glajenje gub. Ne vplivajo na delovanje mišic kot botoks. Najbolj priljubljeno polnilo je hialuronska kislina, ki jo telo tudi samo proizvaja ter se lahko uporablja celo na dekolteju in hrbtišču rok. Telo jo samo razgraja, zato učinkuje le nekje od šest do dvanajst mesecev. Še eno polnilo, ki ga telo tudi samo proizvaja, je kalcijev hidroksiapatit, ki nadomešča volumen kože in spodbuja nastanek kolagena ter traja nekje do eno leto. Polimlečna kislina in kaprolakton prav tako spodbujata obnavljanje kolagena. Izgubljeno napetost kože na obrazu lahko nadomestimo tudi z lastnim maščevjem, ki nam ga strokovnjak odvzame na bokih in trebuhu ter nato vbrizga v obraz in dekolte; učinki trajajo več let. Trajnih polnil, kot so silikonska in poliakrilatna, se praktično ne uporablja več, saj so začasna polnila veliko varnejša.

Faye Winters, nekdanja udeleženka britanskega resničnostnega šova Otok ljubezni, je imela med snemanjem ogromne ustnice. Pozneje, ko si je iz njih dala odstraniti polnilo, je zatrdila, da se sploh ni zavedala, kako velike so – kot da ni videla svoje prave podobe v ogledalu. Ker se ji je koža tako raztegnila, mora zdaj ves čas imeti nekoliko polnila, da so njene ustnice videti normalno. Tudi igralka Courtney Cox trdi, da se sama sebi dolgo ni zdela čudna z veliko polnila. Šele po kritikah se je zavedela svojega nenaravnega videza in si ga dala odstraniti. Ženske pa niso edine, ki gredo pri lepotnih posegih predaleč; zaradi njih je na tapeti igralec Zac Efron, ki si ni več podoben, pa tudi njegov kolega Ryan Gosling, čigar obraz je zaradi polnil čedalje širši.

Ali so tudi začasna polnila v bistvu trajna? V zadnjih letih je več zdravnikov ugotovilo, da se polnila pri njihovih pacientih po več letih niso razgradila, temveč se je njihova količina zgolj zmanjšala ali pa so se prelila na druge dele obraza. Če se polnilo zgolj prestavi, človek pa ga še naprej redno dodaja, lahko pride do napihnjenega, nenaravnega obraza, kakršnega lahko opazimo pri nekaterih zvezdnicah, na primer pri komaj 27-letni Kylie Jenner.

Hialuronsko kislino je mogoče razgraditi tako, da se injicira encim, ki poskrbi za to. V nekaterih primerih učinkuje bolje, v drugih slabše, drugih vrst polnil pa se sploh ne da razgraditi. Nekateri tudi s pomočjo encima ne morejo doseči videza pred polnili – ustnice so, na primer, videti drugače, so bolj nagubane. Na Facebooku je več skupin, v katerih razočarane uporabnice poročajo o stranskih učinkih polnil in botoksa, na primer o bolečini, rdečici, srbečici, izpuščajih, modricah ter oteklinah. Včasih se pojavijo nove vdolbine ali izbokline v koži, povešene ali preveč dvignjene obrvi in podobno. Najresnejše tveganje, povezano s polnili, je nenamerno injiciranje v krvno žilo, kar lahko povzroči nekrozo kože (odmrtje tkiva), možgansko kap ali slepoto. Letos aprila so mediji pisali o slovenski mladenki, ki je skoraj oslepela na eno oko zaradi dermalnega polnila, ki ga je kupila na spletu in si ga vbrizgala kar sama.

Namesto da bi od injekcij bežali, plačujemo zanje. Argument nekaterih, ki uporabljajo botoks in polnila, je, da tako ali tako ni nič več naravno. Tudi barva za lase in nalakirani nohti niso naravni. Temu je težko oporekati, čeprav gre za stvari, ki so v modi že tako dolgo, da smo jih normalizirali. Barve za lase, lake za nohte in ličila jemljemo kot nekaj, s čimer se izražamo, spremenimo svoj videz za določen čas ali dogodke. Naše obrazne poteze so pri tem še vedno naše. A vseeno – ženske si včasih niso barvale niti sivih las, kaj šele spreminjale barvo svojih naravnih las v platinasto blond ali roza. Danes je to običajno in o tem ima malokdo pomisleke. A zamrznjeni obrazi in prevelike ustnice marsikoga zmotijo – za zdaj.

Ne gre pozabiti niti na tveganje, ki ga ti posegi prinašajo. To je veliko manjše, če se prepričamo, da smo pri strokovnjaku: zdravniku specialistu z licenco. A telesa so vseeno različna in včasih kljub strokovnosti izvajalca in klinike pride do težav ali pa človek z rezultati preprosto ni zadovoljen. Predstavljajte si, da nekomu dovolite, da vam za več sto evrov nekaj injicira v obraz, nato pa ste si še manj všeč kot prej ali celo dobite nove zdravstvene težave. Botoks in polnila so kljub temu na splošno dojeti kot varni in zanesljivi; kot poseg, ki traja manj časa kot popoldanski obisk frizerja. Kdo ve, morda bodo čez nekaj let ali desetletij to, kar so danes barve za lase: nekaj, s čimer lahko svoj videz brez predsodkov spreminja kdorkoli, tudi mlade punce.

Prav najstnice so tiste, ki jih videz vplivnic in zvezdnic najhitreje omreži. Kljub temu je krivdo težko prevaliti le na znane ženske. Konec koncev tudi one hodijo na lepotne operacije in injekcije, se ličijo do neprepoznavnosti in obdelujejo svoje fotografije, ker živijo v svetu, ki vrednost žensk enači z njihovo lepoto, v kateri ni prostora za vidno staranje, pa tudi za naravni videz očitno ne več. Upajmo, da se bo ta trend spremenil, sicer bomo kmalu videti kot filtrirani kloni.

Več zanimivih vsebin preberite v novi izdaji revije Jana.