Jogurti z dodatki, kot so čokoladni bomboni in kroglice ter kosmiči, lahko v enem lončku vsebujejo do 30 gramov sladkorja in številne aditive, so ugotovili v okviru primerjalnega ocenjevanja osmih jogurtov, ki ga je izvedel Mednarodni institut za potrošniške raziskave (Mipor). Rezultate ocenjevanja je predstavila Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS).
Dva izdelka sta za prehranski profil dobila oceno povprečno, drugih šest pa oceno pomanjkljivo. Oceno predstavlja seštevek ocen vsebnosti maščob, nasičenih maščobnih kislin in sladkorja. Ocena pomanjkljivo je bila predvsem posledica velikih količin sladkorja. Nekateri jogurti z dodatki v posebni embalaži, med katerimi so bili tudi trije za otroke, lahko v enem lončku vsebujejo tudi do 30 gramov sladkorja.
"Odrasel človek bi tako z eno porcijo jogurta v dveh lončkih povprečno zaužil 50 odstotkov dnevne količine sladkorja, ki jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, otrok do treh let pa povprečno 80 odstotkov še varne dnevne količine," je opozorila prehranska strokovnjakinja Nika Kremić. Zaradi velike količine sladkorja ti izdelki niso primerni za malčke, je še dejala.
Več maščobe in aditivi
Poleg tega jogurti z dodatki vsebujejo tudi več maščobe kot navadni jogurti, v večini pa je tudi veliko aditivov. Pri tem so se osredotočili na to, ali so dodani aditivi potrebni za tak izdelek in ali dodani aditivi predstavljajo tveganje za zdravje.
"Zaskrbljujoče je, da so bili najslabše ocenjeni prav izdelki za otroke. Dva izdelka sta dobila oceno nezadovoljivo, saj sta vsebovala aditive, ki po zakonodaji niso dovoljeni v hrani za majhne otroke," je poudarila Kremićeva.
Potrošnike tako na Miporju, ki deluje v okviru ZPS, pozivajo, naj jogurti z dodatki v posebni embalaži nadomestijo sladico. Ob tem svetujejo, naj izberejo tiste, ki v primerjavi z ostalimi podobnimi izdelki vsebujejo manj sladkorja in manj maščob ter nasičenih maščobnih kislin.
Primerjalno ocenjevanje jogurtov z dodatki je prvo v sklopu primerjalnih ocenjevanj, ki jih bo Mipor izvedel v okviru izvajanja koncesije RS za opravljanje javne službe izvajanja primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev. Do konca leta 2017 naj bi izvedli več kot 15 primerjalnih ocenjevanj, ugotovitve teh ocenjevanj pa bodo brezplačno dostopne na spletni strani potrošnikovZOOM.si.
Komentarji