Kolikokrat na dan pa se kljub temu zalotite, da zgrbljeno sedite pred računalnikom ali pa povsem nenaravno hodite z mobilnim telefonom v roki? Zdi se, da nas ta na videz nenevarna slaba razvada prav nič ne moti, vsaj dokler se ob prvih znakih bolečine ne odpravimo k fizioterapevtu.
Zakaj je pravilna drža tako pomembna?
Najenostavnejši in najpomembnejši odgovor je, ker pripomore k boljši kakovosti življenja. Pravilna drža je dobra za:
- preprečevanje bolečin - predvsem bolečin v hrbtu, vratu in ramenih, hkrati pa zmanjšuje obremenitev in napetost mišic;
- gibljivost sklepov - pravilna drža bo pripomogla k funkcionalnosti mišic in sklepov, izboljšanju telesnega ravnotežja, gibljivosti in koordinacije, kar tudi zmanjša tveganje za poškodbe;
- pravilno dihanje - pravilna drža bo omogočila neovirano gibanje diafragme, kar je izredno pomembno, saj omogoča, da se pljuča bolje razširijo in zagotovijo prostor za vstop kisika, poleg tega bo pravilno dihanje povečalo učinkovitost dihanja;
- zdravje prebavnega sistema - pravilna telesna drža pomaga preprečiti stiskanje prebavil, ki lahko povzroči težave, kot sta refluks in zaprtje;
- boljšo cirkulacijo - za zdrav pretok krvi po telesu je pomembna tudi drža;
- zdravje sklepov - pravilna drža zmanjšuje obrabo in morebitne poškodbe sklepov ter preprečuje nastanek osteoartritisa.
Našteli smo le nekaj prednosti, ki vas lahko spodbudijo, da se prav zdaj, ko berete besedilo, zravnate. V nadaljevanju predstavljamo nekaj metod, ki vam lahko pomagajo pri pravilni drži.
Preberite tudi:
- Kako do več energije? Te preproste udarne vaje delajo čudeže
- Telovadba vpliva na libido, bogati spolno življenje in poveča užitek
- 3 akupresurne točke, ki jih je dobro poznati
Osem dobrih navad za pravilno držo
1. Vpišite se na pilates. Ta vadba je odlična za krepitev mišic telesa in za držo. Poleg tega občasno zamenjajte sedenje na običajnem stolu s sedenjem na žogi za pilates. Naj bo to opomnik, da ste vzravnani in imate ramena odprta.
2. Začnite plavati. Znano je, da je plavanje odličen šport za pravilno držo. Krepi vse mišice telesa ter lajša otrdelost in bolečine v vratu in hrbtu.

3. Razgibajte ramena in prsni koš. Obstajajo različne vaje, ki se osredotočajo na predel ramen in prsi, najenostavnejša, ki jo lahko izvajate na delovnem mestu, pa so krožni gibi s celimi rokami. Roke postavite v vodoravni položaj in jih nežno nihajte naprej in nazaj.
4. Ne prekrižajte nog. To povzroča nastanek ven, poleg tega pa vpliva na nepravilno držo in bolečine v hrbtu in vratu.
5. Potegnite lopatice nazaj. Predstavljajte si ramena kot gradnike drže. Zaradi pravilne telesne drže boste fizično lepši, zravnana ramena pa vam bodo omogočila že omenjeno pravilno dihanje. To boste dosegli tako, da potegnete lopatice nazaj.
6. Občasno vstanite. Ta nasvet velja predvsem za vse s sedečim načinom življenja.
7. Pazite na držo. Ta nasvet nadgrajuje prejšnjega. Pri sedenju se vsake toliko časa poskušajte zavedati svoje drže. Druga metoda je, da opomnik o pokončni drži napišete na list papirja in ga prilepite na vidno mesto.
8. Poskusite se izogniti stresu. Stres povzroča slabo držo. Stresni hormon kortizol oslabi kosti in pretirano deluje na mišično tkivo.
Komentarji