Gospodarstvo
Vpliv cepiva na zaslužek Pfizerja?
Kako gre posel farmacevtskemu velikanu Pfizerju? Dobro, pravzaprav odlično.
Katere oblike donosnejšega varčevanja poznamo?
Kje hraniti denar? Kdaj postopno varčevati? Kako se odločiti za pravo vrsto naložbe, saj je ponudba na trgu zelo razvejana in obljublja marsikaj? Od česa je odvisno, ali bomo vlagali v nepremičnine, delnice, vzajemne sklade in podobno? Kakšna so splošna pravila za tveganje pri posamezni vrsti naložbe? Vse to so vprašanja in težave, s katerimi se soočamo in puščajo veliko dvomov.
Bo električno omrežje sposobno »nahraniti« vse naše potrebe?
Električni avti na 100 kilometrov v povprečju porabijo do 20 kilovatnih ur električne energije.
Toliko je letos zaslužil farmacevtski velikan AstraZeneca
Britanska družba AstraZeneca je v prvem letošnjem četrtletju vknjižil 7,32 milijarde dolarjev prihodkov, kar je 15 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.
Razlika med investiranjem in varčevanjem ter kako postanem vlagatelj
Ko razmišljam o vlagateljih naše družbe, sem imela in imam izkušnje tako z ljudmi, ki razpolagajo z večjimi vsotami denarja, ki jih želijo investirati, kot tudi s tistimi, ki želijo oplemenititi manjše vsote. Ne glede na višino vložka pa vsaka vsota denarja šteje, le pametno in preudarno jo je treba oplemenititi.
Kako v petih korakih začeti z varčevanjem
Včasih je varčevanje denarja zelo zahtevno in težko. Življenje nas namreč postavlja pred nepričakovane izzive in stroške, zaradi katerih včasih zelo težko sledimo svojim zastavljenim ciljem in varčevalnim navadam. Za vse, ki potrebujejo na tej poti do finančne svobode malo spodbude bom v nadaljevanju predstavila načrt s 5 koraki za enostavnejše varčevanje.
Vstopite v svet vzajemnih skladov
Po trenutnih raziskavah je še vedno bančni račun, kamor zaposleni prejemajo osebne dohodke, najbolj priljubljen produkt za varčevanje, pa čeprav zanj skoraj ni obresti.
Imate rezervo za hude čase?
V življenju verjetno nihče ni povsem varen pred nepričakovanimi dogodki. Stalnica so samo spremembe in žal se tudi neugodnim spremembam nikoli ne moremo povsem izogniti.
Česa nikoli ne naredimo, ko borza pada?
Ljudje se pogosto odločamo čustveno, še posebej v primerih svojih prihrankov, ko se na kapitalskih trgih dogajajo korekcije. Torej, česa nikoli ne smemo narediti, ko borza pada?
Osnova za dolgoročno uspešno investiranje je mentalna stabilnost
Psihološka in mentalna stabilnost sta v tem trenutku najbolj pomembni za vlagatelje. Psihološki vzorec obnašanja vlagateljev, ki se na borzi ponavlja vedno znova in znova, kaže na to, da v rastočih trendih ljudje ne verjamejo, da se bodo ti kdaj končali. Ko pa pride do slabih časov in padcev na borzi pa vlagatelji ne verjamejo, da se bodo stvari kdaj spremenile spet na bolje.
Postopno vlaganje ali naložba v enkratnem znesku?
Predstavljajte si, da ste nenadoma podedovali večjo količino denarja ali prodali hišo ali pa vam zgolj ležijo vaša privarčevana sredstva na bančnem računu.
Ni več ovir za prenos Mercatorja na Fortenova grupo
Delničarji Fortenova grupe so na Skupščini izglasovali vse predlagane sklepe.
Varčevanje je plačevanje samemu sebi
Za najboljše varčevalne rezultate moramo načine varčevanja prilagajati našim ciljem, saj bo tako varčevanje uspešnejše in donosnejše.
Kako deluje investicijski kalkulator za namen varčevanja
Vlaganje in varčevanje je večinoma igra s številkami in številke so pogosto tista sila, ki nas vodi do odgovora, zakaj bi morali vlagati in varčevati.
Kako investirati v kriznih časih?
Statistični podatki nam kažejo, da borze v povprečju padejo na vsakih 9 let, in sicer za približno 20 odstotkov. Po nekem obdobju pa se nadaljuje trend rasti.
Vlagajte pametno in trajnostno
Tisti, ki želijo dandanes investirati svoje prihranke, se soočajo s skoraj neskončno izbiro možnosti. Ne glede na to, ali gre za delnice, obveznice, nepremičnine ali zlato – velika izbira nam ne olajša odločitve. V zadnjem desetletju se je odprlo veliko ugodnih priložnosti, vendar vsaka naložba ni primerna za vsakega vlagatelja.
Pri vlaganju bodite disciplinirani
Vse investicijske odločitve, ki jih sprejemate danes, imajo dolgoročne razsežnosti, saj lahko pomembno vplivajo na to ali boste dosegli cilje ali ne.
"Moje vodilo je, da sem zgled drugim"
Predahnem in se zamislim nad njegovimi besedami v naslovu. Koliko ljudi srečaš v življenju, ki ti to povedo v obraz preprosto, jasno in glasno? In pokažejo.
Strategija pravilne porazdelitve sredstev vaših financ
Ko se odločamo o možnih načinih varčevanja se vedno najprej vprašamo, kje bomo presežna denarna sredstva plemenitili oziroma katere finančne instrumente bomo izbrali, da bodo naši finančni cilji uresničeni. Hkrati pa želimo imeti tudi miren spanec.
Najpogostejše napake vlagateljev pri vlaganju v vzajemne sklade
Trenutno kaže, da vlagatelje letos čaka pestro in razburljivo dogajanje, podobno kot smo ga videli preteklo leto, ki velja za zelo uspešno kljub volatilnosti trgov.
Kaj lahko pričakujemo na finančnih trgih v letu 2021?
Večina napovedi predvideva, da bo leto 2021 dobro za borzo. Toda tveganj ni mogoče zanemariti.
Pogovor o cepivih in biotehnologiji
O hitrem razvoju več kot enega učinkovitega cepiva s priznano strokovnjakinjo dr. Marinko Žitnik.
Novoletne zaobljube - ali veste, kam odteka vaš denar
Ena od stvari, ki jih počnemo na začetku leta je, da se zazremo v naše preteklo leto, ga ocenimo in preudarno pogledamo v novo prihajajoče leto. Ob tem si zadamo kopico novih zaobljub in velikokrat pomislimo tudi na naše prihajajoče finančne cilje ter kako jih zastaviti, da obogatijo naša življenja. Gre za vsakoletno tradicijo.
Vsak četrti, ki si zada novoletno finančno zaobljubo, obupa že po dveh tednih
Novo leto je že tukaj. Ste si tudi vi zadali kakšno novoletno zaobljubo? Ali morda razmišljate o tem, kaj vse je treba narediti to leto drugače? Bodo letošnje novoletne zaobljube povezane tudi z vašimi financami? Kakšne cilje si boste zadali pri varčevanju, zaslužku, naložbah in finančnem izobraževanju? Novoletna zaobljuba je tradicija, najbolj pogosta na zahodni polobli.
Koliko v resnici vpliva varčevanje v vzajemnih skladih na socialne transferje
Vedno več je mladih staršev, ki se odločajo za dvig denarja z bančnih računov ali izplačilo enot premoženja iz vzajemnih skladov, ker naj bi privarčevana sredstva na teh računih negativno vplivala pri ugotavljanju ali je družina oz. družinski član upravičen do otroškega dodatka, državne štipendije in znižanja plačila vrtca.
Pametna ptičja hišica hit na Kickstarterju
Projekt pametne ptičje hišice oziroma krmilnice Bird Buddy, za katerim stoji pretežno slovenska podjetniška ekipa, nadaljuje svoj rekordni pohod na globalni spletni platformi za množično financiranje Kickstarter. Do zdaj so prepričali že skoraj 13.000 podpornikov, s pomočjo katerih so zbrali že 2,22 milijona evrov sredstev.
Kako zmanjšati tveganja pri naložbah v delniške sklade?
Nočna mora mnogih vlagateljev v delniške naložbe, je strah pred izgubo svojega premoženja.
Načrtujte svojo prihodnost – kriza je lahko tudi priložnost
Letošnje leto je drugačno leto. Svet se spreminja tako rekoč iz dneva v dan. Nova resničnost, strah in omejitve v zvezi s koronavirusom nas vse skupaj puščajo v precejšnji negotovosti.
Kako ustrezno razporedimo sredstva – nasveti za mlade vlagatelje
Za nove vlagatelje, predvsem za mlade, je med pomembnejšimi veščinami ustrezna razporeditev sredstev.
Napotki mladim za varčevanje
Ko mladi postanejo finančno neodvisni, se začne pomembno in zahtevno obdobje osebnega finančnega cikla, ki mu pravimo produktivna doba. To je obdobje, ko imamo praviloma največ prihodkov in hkrati tudi največ izdatkov.
Naložbe v korona letu
Korona je v letu 2020 postala prevladujoča tema tudi na borznih trgih. Po vsakem borznem zlomu se vlagatelji sprašujejo kako naprej.
Volatilnost oziroma nihajnost iz vidika vlagatelja
Za ljudi, ki so se že srečali z varčevanjem v vzajemnih skladih in tudi za tiste, ki vedno bolj razmišljajo o tej možnosti, je zelo pogosta in seveda pomembna tema tveganje, ki pomeni verjetnost kratkoročnih izgub.
Naložba v študij je naložba za življenje
Z oktobrom smo vstopili v novo študijsko leto in čeprav natančno število vseh vpisanih študentov še ni znano, je sodeč po večletnih podatkih Statističnega urada RS razvidno, da študentska populacija upada.
Naložbe v tehnološke delnice
Kljub korona krizi tehnologija še vedno cveti na borzi. Svet postaja vse bolj digitalni. Zato so delnice podjetij Apple, Amazon, Google, Facebook in Microsoft že leta izjemno uspešne.
Iščejo mlade upe generacije 2020
Do 10. novembra poteka razpis za podporo mladim talentom iz vrst umetnosti, znanosti in (para)športa
Kako varčevati v obdobju nizkih obrestnih mer?
Ste že slišali za slovenski rek, ki pravi, da naj ne nosimo vseh jajc v isti košari. Verjetno ste. Rečemo lahko, da to še kako drži tudi pri naložbah prihrankov.
Se sprašujete kje in kako v danih razmerah varčevati?
Varčevanje je najbolj enostaven in učinkovit način za doseganje želenih finančnih ciljev. Hkrati je tudi zavarovanje pred tveganji, ki jih prinaša življenje.
Opazili so, da je Slovenija pred koronsko krizo zabeležila hiter upad javnega dolga
Bonitetna agencija Moody's je v petek za eno stopnjo zvišala bonitetno oceno Slovenije na A3 in ji pripisala stabilne obete.
Gorenje ostaja uradni sponzor Evropske rokometne zveze EHF
Gorenje, ki je eden izmed vodilnih proizvajalcev izdelkov za dom v Evropi, s podaljšanjem sponzorske pogodbe z Evropsko rokometno zvezo (EHF) za dodatni dve leti ostaja partner moškega evropskega rokometa.
Trije razlogi zakaj ne prodate naložbe, ko trgi padajo
Ko se odločimo za varčevanje v vzajemnih skladih, za vlaganje na delniških (finančnih) trgih, se pogosto, ko vrednosti na trgih začnejo padati in se zato znižuje tudi naša privarčevana vsota, sprašujemo, kaj narediti.
Ljubljanska Ikea že išče zaposlene
Ikea, ki je trgovino v Ljubljani začela graditi sredi lanskega oktobra, je danes objavila razpise za več kot 300 delovnih mest v tej trgovini.
Prva Slovenka s pravljicami na platformi TikTok
Slovenski avtorici in ustvarjalki terapevtskih pravljic je uspel veliki met na svetovnih družbenih omrežjih.
Rešite se depozitov – zaupajte delnicam
Veliko ljudi ima še vedno denar v depozitih, s čimer se odrekajo svojim donosom. In ne samo to, v bistvu izgubljajo na svoji vrednosti.
Najboljši način varčevanja je dolgoročni
Zagotovo vsak izmed nas pozna sorodnika ali prijatelja, ki morda dvomi v naložbe v sklade in v varčevalne načrte. Od njih ste lahko slišali, da po letih vlaganja pridobiš premalo donosa, nekateri so morda omenili, da je tako vlaganje preveč tvegano, spet tretji potarnali, da so že vse izgubili ter da v težkih situacijah ne moreš priti do vloženega denarja. Vse to je lahko res, ampak ustavimo mite o slabih naložbah.
Vzajemni sklad kot dobra izbira mesečnega varčevanja
Naj na začetku povzamem mnenje našega upravitelja, ki pravi, da ob upoštevanju inflacije, ki sicer ni bila visoka, a še vedno dober odstotek, lahko hitro ugotovimo, da 100 evrov danes kupi manj dobrin kot lansko leto.
Kako postopno in počasi spremeniti varčevalne navade?
Od ustanovitve prvega slovenskega vzajemnega sklada je minilo že 28 let, vendar Slovenci še vedno manj kot preostali Evropejci varčujemo v skladih.
Z ustrezno sestavo portfelja – sproščeni na dopust
Na zasluženem dopustu želi redko kateri vlagatelj razmišljati o svojih naložbah in preživeti večino dneva pred tabličnimi računalniki, pametnimi telefoni ali prenosniki.
Osnove vlaganja v vzajemne sklade, ki bi jih moral poznati vsak vlagatelj
Preden določimo, koliko in kje bomo varčevali svoje prihranke, je pomembno, da določimo svoje finančne cilje. To pomeni, da si odgovorimo na preprosto vprašanje, zakaj varčujemo, kaj je namen varčevanja.
Je za vas bolj pomembna varnost ali donos vaših sredstev?
Šolske počitnice so se začele in tudi čas poletnih dopustov se nezadržno bliža. Tisti, ki se še vedno niste odločili, kje in kako boste to poletje preživeli dopust, lovite zadnje trenutke in raziskujete ter iščete ugodne počitniške aranžmaje pri številnih turističnih ponudnikih.
Kam investirati in kje varčevati, je dilema vsakega posameznika
Kam investirati in kje varčevati, je dilema vsakega posameznika, ki želi na dolgi rok priti do finančne svobode.