Našli so ga, a birokracija melje počasi.
Sodišču in tožilstvu trenutno največjo povzroča težavo Peklar. Zoper njega je zaradi neudeleževanja v zadevi Big Trading že razpisan pripor, a pravosodno-birokratska kolesa se v Združenih arabskih emiratih vrtijo drugače. V Abu Dabiju se v primeru Big Trading izgovarjajo, da vsa s slovenske strani poslana dokumentacija ni bila overjena. V primeru Mobitel pa Arabci zahtevajo, da slovensko tožilstvo pošlje sklep o priporu, čeprav je v Evropi v navadi, da je dovolj le ena odredba za pripor. Tožilstvo je tako danes predlagalo, da se odredi pripor tudi v tej zadevi.
In kje je Peklar? Na prostosti nekje v vročem Dubaju. Z dogajanjem v Sloveniji je seznanjen in če bi imel čisto vest, bi se lahko sam vrnil in povedal resnico na sodišču.
Razburi ga že pismo s sodišča
Sodniku Gorazdu Fabjančiču povzročajo težave tudi drugi obtoženci. Danes bi se moral na ljubljanskem okrožnem sodišču o očitkih izreči nekdanji direktor Bados Consultinga Wolfgang Schäfer, a ga pestijo zdravstvene težave. Resne težave. Tako hude, da se menda že ob prejetju vabila s sodišča drastično poslabšajo. Zato je njegov zagovornik Janez Koščak prosil, če mu sme prek sorodnikov sam diskretno poslati vabilo.
Obdolženi umirajo
Zagato tega primera je še najbolje ponazoril Majzlov zagovornik, odvetnik Miha Kozinc. »En je mrtev (obdolženi prokurist Badosa Paul Brunner, op. a.), en bo umrl, firme ni več,...« je nekoliko ekspresivno dejal Kozinc, ki mu je seveda v interesu, da bi tožilstvo vrglo puško v koruzo. Tožilstvo pa se ne bo predalo. Primer še ne bo tako kmalu zastaral in ko bodo premagali vse administrativne ovire v Abu Dabiju ne vidijo razlogov, da ne bi Peklarja priprli in posadili na letalo za Ljubljano.
Navidezni posli v vrednosti skoraj dveh milijonov evrov
Nekdanji prvi mož Mobitela Anton Majzelj krivde ne priznava.
Greh obtoženih v zadevi Mobitel datira v leto 2004, ko je po besedah tožilstva švicarska družba Bados Consulting s slovenskim telekomunikacijskim velikanom Mobitelom sklenila več navideznih poslov. Mobitel je takrat pod vodstvom Antona Majzlja švicarskemu svetovalnemu podjetju plačal 1,94 milijona evrov.
Majzelj junija lani na predobravnalnem naroku ni priznal očitanih kaznivih dejanj. In kaj naj bi storil? Na podlagi Peklarjevega priporočila naj bi s podjetjem Bados Consulting Mobitel sklenil pogodbe o navideznem poslovnem sodelovanju. Nekaj stotisoč evrov pa naj bi končalo na Peklarjevem računu. Majzelj pa naj bi z Badosom sklenil sklenil še aneks k prvotnim pogodbam, na podlagi katerega naj bi Bados Mobitelu pomagal pri nakupu gibraltarskega mobilnega operaterja in pridobivanju koncesije za drugega operaterja na Kosovu. Ker Bados svojih nalog menda »ni izpolnjeval« v skladu z aneksi, je Mobitelu vrnil 1,2 milijona evrov.
Komentarji