»Razumem njihovo delo, a bi tudi oni morali razumeti nas. Ker pri strankah preverjamo izpolnjevanje pogojev, smo jih veliko tudi izgubili. Te stranke niso neurejene, ampak jih nekdo drug ureja na črno,« je še dejal in dodal, da zadnji dve leti delajo zgolj za preživetje, ne zato, da bi kaj zaslužka tudi ostalo.

Podobne so zgodbe gostincev, ki drug za drugim pripovedujejo, da si inšpektorji kljuke njihovih vrat kar podajajo. Pri podjetnici, ki ima lokal že skoraj trideset let, se je zgodilo, da sta se inšpektorja v lokalu srečala in kar oba opravljala nadzor. Pri lastnici drugega lokala je bilo med obiskoma dveh inšpektorjev pol ure razmika. Pogovarjali smo se s številnimi obrtniki, a vsi želijo ostati anonimni, razlog pa je prav strah pred maščevanjem inšpektorjev s še pogostejšimi obiski.

Vse več inšpekcijskih nadzorov

Da ne gre le za paranojo obrtnikov, kažejo tudi statistični podatki. Na številne inšpektorate, ki obstajajo v Sloveniji, smo naslovili vprašanja o tem, koliko inšpekcijskih nadzorov so opravili v letih 2019, 2020 in do 15. decembra lani. Odgovore smo dobili od šestih inšpektoratov in jasno nakazujejo občutno povečanje števila obiskov inšpektorjev. Konec decembra 2020 so vsi inšpektorati dobili pooblastila za nadzor po Zakonu o nalezljivih boleznih (ZNB), obiski pa so postali zelo intenzivni po 15. novembru, ko so začeli nadzorovati predvsem izpolnjevanje pogoja PCT.

Medtem ko so zdravstveni inšpektorji leta 2019 na področju nalezljivih bolezni opravili 4474 inšpekcijskih pregledov, so jih leta 2020 opravili kar 58.336, do 30. novembra lani pa 46.571. »V letu 2020 se je nadzor inšpektorata zaradi izbruha covida-19 zelo spremenil. Od prve razglasitve epidemije marca 2020 se je nadzor skoraj v celoti preusmeril na področje nalezljivih bolezni, spremenili so se tudi zavezanci za nadzor,« nam je sporočila Andreja Mojškrc z zdravstvenega inšpektorata. Zdravstveni inšpektorji so opravljali tudi nadzor v trgovinah, kar pa je novembra 2020 v celoti prevzel Tržni inšpektorat RS. Ta je v letu 2019 opravil 18.013 nadzorov, v letu 2020 nekoliko manj, in sicer 15.978, do 15. decembra lani pa kar 24.573 nadzorov.

Gostilne preverja tudi okoljski inšpektor

Zanimivi so tudi podatki inšpektorata za okolje in prostor, ki do zdaj nadzorov gostinskih lokalov, trgovin, bencinskih servisov in podobnega ni opravljal, konec decembra 2020 pa se je to spremenilo, saj so dobili pooblastilo za nadzor po ZNB.

Gradbeni, stanovanjski, geodetski in okoljski inšpektorji so leta 2019 opravili skupno 9833, leta 2020 skupno 9576 nadzorov, od konca decembra 2020 do 12. decembra 2021 pa so inšpektorji inšpektorata za okolje in prostor izvedli 7417 inšpekcijskih nadzorov izpolnjevanja zahtev ZNB, pri čemer je v okviru enega nadzora lahko opravljenih več pregledov. Kot so nam sporočili, poročilo o preostalih pregledih za leto 2021 še pripravljajo.

Nadzore opravljajo v sklopu rednih in izrednih nadzorov inšpekcijskih zavezancev, ki jih gradbeni, stanovanjski in okoljski inšpektorji izvajajo v večstanovanjskih objektih, trgovskih centrih, objektih za gostinstvo in industrijsko proizvodnjo, na gradbiščih, bencinskih servisih ter javnih mestih. »Inšpektorji inšpektorata za okolje in prostor v okviru nadzorov, ki jih opravljajo pri inšpekcijskih zavezancih, preverjajo nošenje maske, zagotavljanje razkužila, omejitve zbiranja ljudi ter od septembra lani tudi izpolnjevanje pogoja PCT (prebolevniki, cepljeni, testirani),« nam je sporočila Darija Dolenc Ulčar z inšpektorata in dodala, da se inšpekcijski nadzori v večji meri opravljajo pri zavezancih, pri katerih so bile v preteklosti ugotovljene kršitve ZNB ali dejavnost predstavlja večje tveganje za prenos okužbe.

Na vprašanje, ali lahko pojasnijo, zakaj so inšpektorji različnih inšpektoratov tudi istočasno v prostoru in preverjajo iste stvari, ali pa je med njihovimi nadzori le pol ure razlike, zdravstveni inšpektorat odgovarja, da je pristop k nadzoru učinkovit, saj skupno poročilo inšpektoratov nakazuje zmanjševanje števila neskladnih objektov.