Na shodu so govorniki poudarili nujnost takojšnje ustavitve ruske agresije in zagotovitev pomoči ukrajinskemu ljudstvu.
Po govorih so se udeleženci shoda podali po ljubljanskih ulicah. Ko so prišli po Cankarjevi cesti do bližine stavbe opere, so jih tam pričakali policisti v polni bojni opremi. Ulico so zablokirali z oklepnim vozilom in ograjami. Udeleženci shoda so nameravali stopiti do ruskega veleposlaništva in tam izraziti nasprotovanje ruski agresiji v Ukrajini, a jim slovenska policija to ni dovolila.
Zakaj? Za N1 so s policije odgovorili, da so to storili zaradi »varnosti vseh udeležencev shoda in vseh varovanih objektov«.
"Danes smo tu proti vojni, za mir," so organizacije zapisale v izjavi, ki so jo prebrali na današnjem shodu, ki se ga je udeležila nekaj sto ljudi.
V izjavi so odločno obsodili napad Rusije na Ukrajino, ki so ga označili za silovit, nezakonit in nezaslišan poseg na ozemlje druge države. Opozorili so, da je že povzročil žrtve tudi med civilnim prebivalstvom, tudi otrok. Napad je pregnal z domov številne družine, prekinil je izobraževanje otrok, so našteli.
Obenem so v izjavi obsodili grožnje z nuklearnim orožjem, zahtevali so takojšnjo prekinitev napadov in odložitev orožja ter premik za pogajalsko mizo. Pričakujejo, da se tako EU kot ZN in širša mednarodna skupnost še naprej odločno angažirajo za vzpostavitev miru, nedopustno je odziv usmeriti v militarizacijo, so navedli po poročanju Slovenske tiskovne agencije.
Dodatno so pozvali, naj meje ostanejo odprte za vse, ne le ukrajinske begunce. Zavzeli so se tudi za verodostojne informacije in zagotovitev pogojev za profesionalno delo novinarjev in novinark.
Pred mikrofonom so se nato zvrstili različni govorci. Anica Mikuš Kos iz Slovenske filantropije, ki je več vojnih razmer doživela iz prve roke, je med drugim izpostavila, da je skupni imenovalec vseh vojn neskončno človeško trpljenje, umirajočih, ranjenih, tistih, ki so izgubili svoje bližnje. Trpljenje, ki ga povzroči človek, najbolj boli, je ocenila.
Komentarji