Na težave zagotavljanja volilne udeležbe tistih, ki bodo na koronavirus pozitivni po 20. aprilu, pa se pred tem datum ne bodo prijavili za glasovanje na domu, so že minuli teden opozorili v Inštitutu 8. marec.
Izrazili so skrb, da nekateri volivci ne bodo mogli oddati svojega glasu. "Kot to razumemo mi, ti volivci pravzaprav ne bodo mogli oddati svojega glasu," je na novinarski konferenci minuli teden dejala Kristina Krajnc z inštituta. Pri tem so poudarili še prakso iz tujine in poudarili, da je več evropskih držav volivcem v primeru okužbe s covidom-19 vseeno omogočilo sodelovanje na volitvah.
Državna volilna komisija (DVK) je danes sporočila, da zakon ne omogoča izjem za oddajo vloge za glasovanje na domu po 20. aprilu. Volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo zglasiti na volišču, morajo to sporočiti najmanj tri dni pred dnem glasovanja, so pojasnili.
Volivcem zato predlagajo, da se, če imajo to možnost, udeležijo predčasnega glasovanja. Omenjena določba zakona sicer velja tako za tiste, ki bodo zaradi okužbe s koronavirusom v izolaciji, kot tudi za tiste, ki bodo v času volitev zboleli ali bodo napoteni v bolnišnico, so v sporočilu za javnost navedli na DVK.
DVK je predlagala možnost, da se volivcem, ki bodo napoteni v izolacijo po 20. aprilu omogoči glasovanje na volišču, ministrstvo za zdravje možnost zavrnilo
DVK je na zadnji seji z dnevnega reda umaknila odločanje o predlogu, da bi volivcem, ki bodo v izolacijo napoteni po 20. aprilu, torej po izteku roka za oddajo vloge za glasovanje na domu, omogočili glasovanje na volišču. Predhodno se je omenjala možnost, da bi se taki volivci volitev lahko udeležili po 19. uri.
A DVK je zaradi opozoril zdravniške stroke predlog umaknila. Argument ministrstva za zdravje, ki ga vodi minister Janez Poklukar, svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje je namreč, da za volivce v izolaciji, razen nujnega obiska pri zdravniku, ni izjem in ne smejo zapuščati svojega bivališča, so pojasnili na DVK.
Komentarji