Mesec september je namenjen ozaveščanju in informiranju o bolezni – raku pri otrocih. Poudarek je na sprejemanju, razumevanju in podpori otrokom, ki se borijo ali so se srečali s boleznijo in so pripravljeni svojo izkušnjo tudi deliti. Obenem je potekala akcija zbiranja sredstev za Katrin sklad, ki skrbi za štipendije in žepnino otrok z rakom pri izobraževanju in študiju. S povečanjem sklada želijo dvigniti višino štipendij na raven Zoisovih. Dogodek za vso družino je imel zato letos posebno humanitarno in dobrodelno noto ter je ponudil informacije o raku pri otrocih iz prve roke v obliki sporočil otrok in staršev, ki so doživeli to bolezen

Čarobnemu dnevu je sledila še plakatna akcija Nisem nevidna, ki jo je pripravil inštitut Zlata pentljica, otroci z rakom. Nagovarjala nas je ves september po vsej Sloveniji.

Starši in otroci z izkušnjo raka so o tem spregovorili ter predstavili svojo zgodbo. Toliko sporočil, spodbude in upanja prinašajo, a razkrivajo tudi poti in preizkušnje, ki so jih prestali, in so dragoceno sporočilo vsem nam. Dogodka so se udeležili številni prijatelji, podporniki, donatorji, športniki ter glasbeniki, ki so s tem izkazali svojo podporo. Na dobrodelnih stojnicah z raznoliko ponudbo aktivnosti ter izdelkov so zbirali prostovoljne prispevke. Vsa zbrana sredstva so oplemenitila Katrin sklad.

53973733444_03db36f5fe_o

Otroci in starši z izkušnjo raka

Tinka: »Po končanem zdravljenju sledi rehabilitacija, ki lahko traja različno dolgo. Do tod še nekako gre, a ko se želimo vrniti v stare tirnice, se zaplete. Nesprejemanje vrstnikov, privzdignjeni pogledi … Zato ta akcija in slogan Nisem nevidna. Tako kot se mi pogumno soočamo s to boleznijo, se lahko tudi vi opogumite in pristopite ter nas kaj vprašate. Poudarila bi še, da moj obraz na plakatu predstavlja vse nas, ki smo se, ki se in ki se še bodo borili z rakom.«  

Izjava Tinkine mame Barbare: »Ti naši otroci so neverjetni. Med zdravljenjem jim pomagamo pri osnovnih življenjskih potrebah in jim ponujamo tolažbo, nato pa se zadeva obrne in oni opogumljajo vse nas. Veliko imajo povedati in prav je, da se jim prisluhne.«

Akcija s plakati Nisem nevidna je nagovorila vso Slovenijo

Vsako leto za rakom zboli približno 80 otrok, mlajših od 18 let. Tako je bil v septembru plakat prisoten po vsej Sloveniji na 80 plakatnih mestih. Vsak plakat simbolično predstavlja enega od otrok, ki bodo ali so v letošnjem letu prejeli diagnozo. Namen akcije je bil doseči, da bodo mladi z rakom sprejeti in vključeni enako kot njihovi vrstniki, da se bo iskalo načine in pristope, da bodo kljub svojim omejitvam enakovredno vključeni v svoje okolje. S plakatom so otroci sporočali, da si želijo, da kot družba poskrbimo, da bodo lahko uspešni v življenju, tako privatnem kot poklicnem. Da se jih ne bomo več bali in obravnavali kot nevidne, ampak spoznali, kakšna iskrena lepota sije iz njih ter kaj vse nas lahko naučijo o svoji izkušnji z boleznijo.

53973733484_e08b233d68_o

Zveza Lions klubov Slovenije, distrikt 129

V Sloveniji deluje 60 Lions in 16 Leo klubov, ki skupaj štejejo skoraj 1500 članov ter so del največje humanitarne organizacije na svetu Lions International. Poslanstvo Zveze Lions klubov Slovenije je ustvarjati in krepiti duha sporazumevanja med ljudmi vsega sveta za človekoljubne potrebe ter prostovoljno pomagati v ožjih in širših skupnostih in lokalnem okolju s sloganom »POMAGAMO«. Sodelujemoz Junaki 3. nadstropja, inštitutom Zlata pentljica, otroci z rakom in ustanovo Mali vitez. Posamezni Lions in Leo klubi se povezujejo z otroki, ki so preboleli ali prebolevajo raka v lokalnem okolju, ter pomagajo na več načinov (pomoč pri terapijah, vzpostavitvi potrebnega domačega okolja, druženje, obiskovanje …). Namen je pomagati, da se vrnejo v okolje in da jih to sprejme brez stigmatizacije. Letošnji slogan guvernerja Lions Slovenija 2024–2025 Vladimirja Bahča se glasi »Sreča je deliti srečo«.

Cilj Zveze Lions klubov Slovenije je prek Lions distriktov Lions International povezati otroke z izkušnjo raka iz čim več držav in jim tako omogočiti mednarodno druženje ter izmenjavo izkušenj z boleznijo rak, z vključevanjem v družbo in življenjem med zdravljenjem ter po preboleli bolezni.

53973652523_b1f8a0c496_o

Čarobni dan, doživetje za vso družino

Čarobni dan že 13 let navdušuje otroke in starše z bogatim programom, ustvarjalnimi delavnicami in nepozabnimi doživetji. Kot največji enodnevni družinski dogodek v Sloveniji z več kot 20.000 obiskovalci ponuja edinstveno priložnost za ozaveščanje širše javnosti. Obenem ponuja res aktivno, športno in družabno doživetje za vse člane družine v okolju neokrnjene narave parka Arboretum Volčji Potok.

Inštitut Zlata pentljica, otroci z rakom

Osnovni namen inštituta Zlata pentljica, otroci z rakom je, da otroci in mladostniki, ki so v otroštvu zboleli za rakom, ozaveščajo vrstnike in širšo javnost o svoji bolezni, se družijo in si med seboj pomagajo. Osrednje osebe v inštitutu so otroci in mladostniki z izkušnjo raka, ki najbolje razumejo stiske in težave tistih, ki se s podobno diagnozo šele srečujejo, in jim ponudijo medvrstniško pomoč. Lani ustanovljen Katrin sklad za otroke z rakom pa jim pomaga s štipendijami.