Volodimir Zelenski je ob prihodu v Dubrovnik napovedal, da bo tema srečanja tudi t. i. načrt za mir. Na dvostranskem srečanju s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem sta pred zasedanjem podpisala sporazum o dolgoročnem sodelovanju in podpori med Hrvaško in Ukrajino.

Na srečanje je že prispel tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić, ni pa vabljen hrvaški predsednik Zoran Milanović, ki je na domači politični sceni v kar najslabših možnih odnosih s Plenkovićem. V opozicijski, Milanovićevi, socialdemokratski stranki (SDP) so besni. "Nedopustno je, da so povabili osebo, ki še danes ni prepričana, ali je Dubrovnik hrvaško mesto, niso pa povabili predsednika Hrvaške," je dejal predsednik SDP Siniša Hajdaš Dončić in dodal, da to veliko pove o "okupaciji institucij" in je tudi "velika sramota za državo". Milanović se sicer mudi na obisku v Črni gori in se še ni odzival na to, da ni bil povabljen.

Prihod Vučića in izostanek Milanovića moti tudi poslance stranke Most. "Karkoli si že mislimo o predsedniku, on je predsednik vseh nas in tam mu je bilo zagotovo mesto. Tragično je, da je bil povabljen Vučić, četnik brez brade," je bil oster Mostov poslanec Ante Kujundžić, ki je pikro navrgel, da mogoče Vučić poskuša prikriti, da je "Putinov vohun".

Ob tem velja dodati, da je tudi Milanović ni na "evropski liniji" brezpogojne podpore Ukrajini, s čimer mogoče nasprotuje vladajoči politiki HDZ in premierja Plenkovića.

Zelenski vidi možnost za hiter konec vojne

Zelenski je v svojem nagovoru dejal, da je treba krepiti zmogljivosti za boj proti destabilizacije Evrope in sveta. "Če bi Rusiji uspelo podrediti našo državo in ogroziti celotno vzhodno Evropo, bi nato brez dvoma poskušala destabilizirati Balkan," je opozoril. Destabilizacijo Evrope lahko po njegovem prepričanju zagotovi ukrajinski načrt, ki lahko po njegovih besedah premosti vrzel, ki trenutno preprečuje mir. "Ko se bo ta načrt začel uresničevati, bo Rusija izgubila svojo moč, ki ji omogoča, da predstavlja grožnjo za vso Evropo," je menil. Ključni partner pri uresničitvi tega cilja je po njegovih besedah Evropska unija, k pomoči pa je pozval tudi udeležence vrha. "Kljub velikim političnim napetostim moramo poskrbeti, da bo naša enotnost v Evropi ohranila stabilnost," je dejal ukrajinski predsednik, ki je poudaril, da je za mir v Ukrajini ključno njeno članstvo v Natu in EU, in ocenil, da bi se Ukrajina lahko pibližala stabilnosti in miru do prihodnjega leta, poroča STA.

"Vidimo priložnost na bojišču, da resnično sprožimo akcijski načrt, ki nam bo omogočil, da končamo to vojno do leta 2025," je ocenil Zelenski in poudaril, da se zanašajo na podporo Velike Britanije, Italije, Francije, Nemčije in ZDA.

Plenković, ki je gostil današnji vrh, je medtem izrazil prepričanje v zmago Ukrajine. Izrazil je tudi podporo mirovnemu načrtu Zelenskega, s katerim sta danes pred zasedanjem voditeljev podpisala sporazum o dolgoročnem sodelovanju in hrvaški podpori Ukrajini.