Že nekaj dni poročamo, da prebivalcem Floride grozi orkan Milton, ki bo kopno predvidoma dosegel v noči na četrtek po lokalnem času (ali v četrtek zjutraj po srednjeevropskem času). Orkan se je včeraj popoldne znova okrepil na orkan pete, najvišje stopnje. To moč zaenkrat ohranja tudi danes, a meteorologi predvidevajo in upajo, da bo pred kopnim vendarle nekoliko oslabel. Oslabel je, a ne veliko, še vedno je četrte stopnje. Zvečer so vetrovi s hitrostjo okoli 200 kilometrov na uro že pričeli bičati obalo zahodne Floride. Veliko nevarnost bodo predstavljali tudi visoki valovi, hkrati se obeta velika količina padavin.
Zvezna agencija za ravnanje v izrednih razmerah (FEMA) ljudi poziva k takojšnji evakuaciji. "Nikomur ni treba umreti zaradi te nevihte," je danes povedala uradnica Feme Deanne Criswell povedala za CBS News in dodala, da imajo ljudje, ki se še niso umaknili, še vedno nekaj časa, saj bo kasneje to nemogoče. Poudarila je še, da Florida še nikdar ni videla takšne nevihte in svari ljudi, naj ne tvegajo. Zvečer (po našem času) je bilo že prepozno za evakuacijo. Ljudem so svetovali, naj ostanejo v stanovanjih ali oddijo v najbližje stavbe. Vojska in reševalne službe so v pripravljenosti.
Če ostanete, napišite svoje ime na nogo
Šef policije William Tokajer sporoča vsem, ki ne bodo odšli na varno, da bodo ostali sami, saj služb za nujno pomoč ob prihodu orkana ne bo več tam. "Upam, da bodo ljudje odšli in resno vzeli opozorila. Ko bo orkan zadel kopno, služb za nujno pomoč ne bo več tukaj. Če se niste evakuirali, ste sami. Napišite svoje ime na nogo, da vas bomo lahko identificirali v primeru smrti."
Kako nevaren je dvig morske gladine za pet metrov?
Orkan Milton naj bi dosegel kopno pozno nocoj blizu zaliva Tampa na Floridi. Poleg orkanskih vetrov in poplavnega deževja je pričakovati tudi nenormalen dvig morske gladine, ki ga bo povzročilo neurje. Ameriški nacionalni center za orkane opozarja, da bi Milton lahko povzročil rekordno dvigovanje morske gladine za 3 do 5 metrov okoli območja Tampa Bay in vse do Boca Grande južno. Kaj pravzaprav pomeni dvig gladine morja za "samo" tri metre si lahko pogledate v spodnjem posnetku.
Projekt Phoenix: skrb, da bi se črnogleda simulacija iz leta 2020 uresničila?
Leta 2020 so v Tampi v okviru projekta Phoenix, ki je združeval simulirana vremenska poročila in arhivirane videoposnetke drugih orkanov, proučevali kakšne bi bile posledice za to območje ob prihodu orkana pete kategorije. Prognoze so izredno zaskrbljujoče.
Grozljivi prizori, uporabljeni v simulaciji, prikazujejo središče mesta pod vodo, naokoli pa plavajo avtomobili in odpadki. Vse mostove je odrezal nevihtni val, ki naj bi bil ponekod visok do sedem metrov. Simulacija prikazuje tudi medicinsko osebje, ujeto v tretjem nadstropju splošne bolnišnice Tampa.
##CUSTOMEMBED-PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iNTYwIiBoZWlnaHQ9IjMxNSIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbS9lbWJlZC92c25PZmtaRkNDUT9zaT1WakpNSjQ5NnZBRU5tQ2hFIiB0aXRsZT0iWW91VHViZSB2aWRlbyBwbGF5ZXIiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvdz0iYWNjZWxlcm9tZXRlcjsgYXV0b3BsYXk7IGNsaXBib2FyZC13cml0ZTsgZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhOyBneXJvc2NvcGU7IHBpY3R1cmUtaW4tcGljdHVyZTsgd2ViLXNoYXJlIiByZWZlcnJlcnBvbGljeT0ic3RyaWN0LW9yaWdpbi13aGVuLWNyb3NzLW9yaWdpbiIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==##
V simulaciji so predvidevali, da bo orkan zadel kopno pri Tampi z vetrovi do 400 kilometrov na uro, kar je podobno prognozam za prihajajoči orkan Milton. Ob takšnih parametrih bi orkan v Tampi povzročil več kot 160 smrtnih žrtev, pogrešanih bi bilo do 30.000 ljudi, več kot 300.000 prebivalcev, pa bi se evakuiralo. Ocenjena škoda na infrastrukturi bi znašala za 200 milijard evrov.
Simulacija se konča naslednji dan in prikazuje opustošenje, ki ga je za seboj pustil orkan: uničene plaže, bolnišnica, veliko podjetij in domov. Projekt Phoenix sta sponzorirala Zvezna agencija ZDA za upravljanje v izrednih razmerah (FEMA) in Oddelek za upravljanje v izrednih razmerah Floride, da bi lokalnim uradnikom pomagali pri pripravi na uničujoče vreme.
Zaskrbljeni klimatologi: "Na to opazarjamo že desetletja"
Orkan Milton je zaskrbel tudi klimatologe, saj je eden od desetih najmočnejših orkanov v Atlantiku, kar opozarja na učinke podnebnih sprememb. Profesor John Marsham opozarja, da se ekstremni vremenski dogodki, kot so orkani, povečujejo z dvigi globalne temperature. "Vremenski ekstremi se hitro povečujejo tudi pri navidez majhnih zvišanjih globalne temperature. To velja za vročinske valove, poplave, suše in intenzivnost orkanov," je za Sky News povedal profesor Marsham, profesor atmosferskih znanosti na Univerzi v Leedsu.
Topli oceani in zrak spodbujajo nastanek uničujočih neviht ter povečujejo možnost obsežnejših poplav. Podnebne spremembe povzročajo krajše intervale med ekstremnimi dogodki, kar otežuje okrevanje prizadetih območjih. Marsham opozarja, da je nujno hitro opustiti fosilna goriva, sicer se bomo morali dolgotrajno spoprijemati s posledicami dviga morske gladine in drugih ekstremov. "Če hitro opustimo fosilna goriva, lahko ustavimo poslabšanje teh ekstremov, vendar se bomo morali še naprej ukvarjati z novim podnebjem, ki smo ga ustvarili, in verjetno se bomo morali stoletja ukvarjati z dvigom morske gladine," dodaja. "Tragedija je, da klimatologi opozarjamo na to desetletja," je zaključil.
Tampa Bay: najranljivejši kraj za nevihtne poplave
Nazadnje je orkan takšnih razsežnosti Tampa Bay prizadel leta 1921. Mesto je bilo takrat le zaspana provinca z nekaj sto tisoč prebivalci. Stoletje pozneje je Tampa ena najhitreje rastočih metropol v ZDA z več kot tremi milijoni prebivalcev in je zaradi podnebnih sprememb zelo ranljiva za poplave. Poročilo bostonskega podjetja za modeliranje nesreč Karen Clark je zaključilo, da je zaliv Tampa najbolj ranljiv kraj v ZDA za nevihtne poplave, ki jih povzroči orkan, in bi lahko povzročil za 175 milijard dolarjev škode.
Visoko tveganje je deloma posledica topografije. Floridska obala zaliva je plitva s položnim, nagnjenim grebenom. Visoko oceansko dno deluje kot ovira, ki zadržuje odtekanje nevihtne vode, zaradi česar se ocean dvigne na obalo. To je v nasprotju z vzhodno, atlantsko obalo Floride, kjer se oceansko dno strmo zniža nekaj kilometrov od obale. Profesorica meteorologije na MIT Kerry Emanuel pravi, da je orkan v Tampi najslabši možni scenarij: "Tam je ogromno prebivalstva. Zelo je izpostavljeno in situacija bi lahko bila pogubna. Vedno sem vedela, da je Tampa mesto, ki je najbolj ranljivo," je rekla Emanuel, ki orkane preučuje že 40 let.
Komentarji