»Že v postopek prijave prebivališča so vključeni številni vzvodi za preprečevanje lažnih prijav prebivališča,« so navedli v takratnem sporočilu za javnost. Hkrati so upravne enote od 1. januarja do 31. julija 2023 uvedle 3172 postopkov ugotavljanja stalnega in 1015 postopkov ugotavljanja začasnega prebivališča. S temi postopki preverjajo dejanskost bivanja posameznika na že prijavljenem naslovu. Poleg tega so uvedle 280 postopkov preverjanja stalnega in 748 postopkov preverjanja začasnega prebivališča. Ti se začnejo v primeru dvoma o bivanju na naslovu, ki ga posameznik šele želi prijaviti. V zadnjih petih letih je upadlo tudi število naslovov, na katerih je prijavljenih več kot 20 posameznikov. Čeprav ministrstvo navaja vzvode, ki naj bi preprečili goljufije, več kot očitno niso vsi ukrepi učinkoviti.
Upravne enote dobile opozorilo že lani
Ministrstvo je že lani zapisalo, da je vsem upravnim enotam že predlagalo, naj obveščajo lastnike oziroma solastnike o izvedeni prijavi na naslovu njihove nepremičnine, če prijavitelj prijavo izvede brez njihove prisotnosti, prijava pa se ne nanaša na družinskega člana lastnika oziroma solastnika. »Prav tu smo zaznali, da lahko prihaja do zlorab v obliki posameznih ponaredb soglasij. Lastniki oziroma solastniki tako lahko v morebitnih primerih ponarejenih dokazil hitreje ukrepajo, prav tako je hitrejši odziv pristojnih organov pri preprečevanju lažnih prijav,« so navedli na notranjem ministrstvu. To ima na spletnem portalu eUprava na voljo tudi vlogi za lastnike ali solastnike nepremičnin, namenjeni preprečevanju lažnih prijav prebivališč. Obe vlogi sta brezplačni.
Lastnik ali solastnik nepremičnine na nekem naslovu lahko upravni enoti sporoči, da ne soglaša z novo prijavo konkretnega posameznika ali kogarkoli na svojem naslovu. »To opozorilo je za uradno osebo znak, da je lahko prijava lažna, zato lahko uradnik v posebnem postopku po uradni dolžnosti preveri njeno resničnost. Z drugo vlogo lahko lastnik ali solastnik nepremičnine zahteva izpis podatkov o osebah, prijavljenih na njegovem naslovu. S tem pridobi podatke o posameznikih, ki imajo prijavljeno stalno ali začasno prebivališče na njegovem naslovu,« je zapisano na straneh ministrstva. Takšna vloga je na voljo ljudem že od leta 2017.
O lažnosti lahko hitro posumijo
»Že v postopek prijave prebivališča so vključeni osnovni vzvodi za preprečevanje lažnih prijav. Del stavbe ali del večstanovanjske stavbe, kjer posameznik prijavi stalno prebivališče, mora biti namenjen stanovanjski rabi oziroma nastanitvi, njegova uporabna površina mora dosegati površinske standarde za prijavo prebivališča. Ti so določeni glede na velikost uporabne površine dela stavbe ali dela večstanovanjske stavbe, in glede na število oseb, ki imajo lahko prijavljeno prebivališče na naslovu. Upravna enota lahko uvede preverjanje resničnosti prijave stalnega in začasnega prebivališča ali ugotavljanje stalnega in začasnega prebivališča.
Poleg tega je bil v letu 2021 z novelo Zakona o prijavi prebivališča uveden skrajšan postopek prijave stalnega in začasnega prebivališča. S tem smo poenostavili in pospešili odločanje ob prijavah prebivališča, ki bi lahko bile lažne,« pravijo na notranjem ministrstvu.
Komentarji