»Posnetek, ki so ga predvajali, dokazuje, da so poslanci vedeli, da pri postopku glede JEK 2 kršijo zakon in vnaprej izničujejo voljo ljudstva, zdaj pa se glede tega sprenevedajo,« so navedli v Tarči. Po navedbah ustvarjalcev Tarče so posnetki nastali aprila. Takrat je bilo na enem od neformalnih sestankov v govora o tem, kako zagotoviti politično podporo gradnji novega bloka nuklearke. »Najintenzivneje sta o tem razmišljala Nataša Avšič Bogovič iz Svobode in Tomaž Lisec iz SDS,« je poročal novinar Tarče Klemen Košak. Na sestanku je bil prisoten tudi državni sekretar Danijel Levičar.
Iz generalnega sekretariata državnega zbora so poslance opozorili, da resolucije o miroljubni rabi jedrske energije, v sklop katere spada tudi projekt gradnje novega bloka jedrske elektrarne, ne morejo sprejeti pred izidom referenduma. Dokončnega dogovora ni bilo, 25. aprila so se srečali še enkrat. Avšič Bogovič je tedaj predstavila več scenarijev, izbrali pa so scenarij, po katerem je pristojni odbor 7. maja DZ nekoliko skrajšal tedaj predvideno referendumsko vprašanje, ki se po novem ne sklicuje več na resolucijo o rabi jedrske energije, ter hkrati podprl resolucijo in razpis referenduma. Resolucijo o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji je DZ sprejel 23. maja s 70 glasovi za in osmimi proti. V Levici so tedaj vztrajali, da je glasovanje o resoluciji, preden je znan rezultat referenduma, saj bo ta povezan tudi z resolucijo, nezakonito. Poslanec Levice Matej Tašner Vatovec je zato vnovič predlagal, da se pred glasovanjem o resoluciji pridobi mnenje zakonodajno-pravne službe DZ o njegovi zakonitosti. Predsednica DZ in poslanka Svobode Urška Klakočar Zupančič je posledično predlagala, da poslanci glasujejo, ali je treba najprej pridobiti to mnenje, kar pa so s 15 glasovi za in 65 proti zavrnili. Tudi sama je sicer menila, da glasovanje ni nezakonito, saj da resolucija ni zavezujoč pravni akt, temveč bolj političen.
Voditeljica Tarče Erika Žnidaršič je ob objavi na Facebooku zapisala, da »se ji zdi, da iščejo naš vir informacij, ne pa ali je bilo pri dogovorih med poslanci vseh barv kaj nezakonitega«.
Kot kaže, res bolj poizvedujejo po drugem. NPU preverja sum storitve kaznivega dejanja, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti. Več podatkov zaradi varovanja postopka policija ne daje, po neuradnih informacijah Televizije Slovenija pa naj bi preverjali sum nezakonitega snemanja. V kabinetu predsednice DZ danes zadeve niso želeli komentirati.
Na posvetovalnem referendumu, ki bo 24. novembra, se bodo volivci odločali, ali podpirajo izvedbo projekta Jek 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo. Na ustavnem sodišču se je danes znašla še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu tega referenduma. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno.
Komentarji