"Poudarjamo svojo namero za nadaljevanje podpore Ukrajini vključno s kratkoročno in dolgoročno vojaško pomočjo v boju proti ruski invaziji," med drugim piše v skupni izjavi. Ministri so tudi izrazili zaskrbljenost zaradi nevarnosti nadaljnjega stopnjevanja razmer v Libanonu in podprli misijo Unifil na jugu države.

Italijanski obrambni minister Guido Crosetto, čigar država trenutno predseduje skupini, je uvodoma opozoril, da vse slabši varnostni okvir v svetu od Bližnjega vzhoda, Podsaharske Afrike, Ukrajine do azijsko-pacifiške regije nam ponuja obete za prihodnost, ki ne morejo biti pozitivni.

"Povezava, ki nas združuje, je trdna in temelji na skupnih vrednotah svobode in brezpogojnem zaupanju v mednarodno pravo," je kolegom dejal Crosetto. Kot je dodal, je s tem poslal "močno in odločno sporočilo tistim, ki poskušajo onemogočiti naše demokratične sisteme".

Na novinarski konferenci pa je govoril tudi o vojni v Gazi in poudaril, da G7 podpira prekinitev ognja, osvoboditev vseh talcev ter znatno povečanje humanitarne pomoči za civilno prebivalstvo. Po njegovih besedah podpirajo tudi t. i. rešitev dveh držav, ki bi zagotovila varnost in stabilnost tako izraelskemu kot palestinskemu narodu.

V skupini G7 so poleg Italije še ZDA, Kanada, Velika Britanija, Francija, Nemčija in Japonska. Srečanja v Neaplju so se udeležili tudi visoki zunanjepolitični predstavnik Josep Borrell, generalni sekretar Nata Mark Rutte ter ukrajinski obrambni minister Rustem Umerov.

Borrell je ob robu srečanja povedal, da sredin uboj voditelja Hamasa Jahje Sinvarja ponuja novo priložnost, da bi v Gazi dosegli premirje, izpustili preostale talce in poiskali politično rešitev. Spregovoril je tudi o misiji Unifil, ki je v zadnjem času tarča izraelskih napadov.

Napadi na misijo Unifil so nesprejemljivi, je ob petkovem obisku Libanona povedala italijanska premierka Giorgia Meloni. Italija v tamkajšnji misiji ZN sodeluje s približno 1000 vojaki.

Ministri so tudi pozvali Iran, naj preneha podpirati palestinsko islamistično gibanje Hamas, šiitsko gibanje Hezbolah in jemenske hutijevce. Teheranu so tudi sporočili, naj se vzdrži ukrepov, ki bi lahko destabilizirali regijo in vodili v nenadzorovano stopnjevanje konflikta. Izrazili so tudi zaskrbljenost nad vse bolj intenzivnim vojaškim sodelovanjem Kitajske in Rusije ter severnokorejskim jedrskim programom.

Protesti

V središču Neaplja so ob zasedanju ministrov potekali protesti, na katerih so se demonstranti spopadli s policijo. Protestniki so v policiste metali kamenje in steklenice, policija pa je odgovorila s solzivcem in gumijevkami.

Na dnevnem redu srečanja, ki se bo sklenilo v nedeljo, bo verjetno tudi razprava o poročilih na podlagi južnokorejskih obveščevalnih podatkov, da Severna Koreja v podporo ruskim silam v vojno z Ukrajino pošilja svoje vojake. Nato teh navedb še ne more potrditi, je v petek pojasnil Rutte.