Za učinkovit proces odstranjevanja in predelave odpadkov so v prvi fazi na Koroškem odgovorni v Kocerod-u, kjer pa opozarjajo, da brez sodelovanja prebivalcev ne bo šlo, "saj je najučinkovitejše sortiranje odpadkov ravno na izvoru, torej tam kjer odpadek nastane". Pozivi po sortiranju odpadkov se vrstijo dan za dnem. Na družbenih omrežjih pa vrstijo fotografije, s katerih je razvidno, da so prošnje in zahteve naletele na gluha ušesa. Tako so v le zadnjih tednih poročali, da so med smetmi znašle tudi mrtve živali. 

"Žalosten prizor na naši sortirni liniji – mrtva žival, ki tja nikakor ne spada. Mrtve živali niso gospodinjski odpadki, še manj pa odpadki, ki sodijo med embalažo. Takšno ravnanje predstavlja tveganje za zdravje in varnost naših delavcev. Prosimo, da živalske ostanke odlagate odgovorno, saj s tem omogočate varno delo naših zaposlenih," so ob objavljeni fotografiji zapisali na straneh Koceroda.

Spomnimo, kot so pojasnili pri Kocerodu, na Koroškem občani ločujejo odpadke v skladu s predpisi. "Na izvoru pri uporabnikih na mešano embalažo, mešane komunalne odpadke in bio odpadke; na ekoloških otokih papir s kartonom in steklo in v zbirnih centrih vse ostalo. Opažamo, da se posamezni občani ne držijo reda in na ekoloških otokih odlagajo poleg papirja, kartona in stekla tudi vse ostalo (od kosovnih, gradbenih, nevarnih odpadkov, elektroniko in druge odpadke, ki na to odjemno mesto ne sodijo). To se dogaja vseskozi, manjša skupina občanov ne spoštuje predpisanega reda, kar povzroča nered na večini ekoloških otokov, predvsem pa tistih, ki so izven nadzora (locirani ob cestah ali na manj vidnih območjih). Kljub opozorilom, kaj se lahko oziroma se ne sme odlagati, se stanje na tem področju bistveno ne izboljšuje. Ekološki otoki postajajo mesta za odlaganje vsega, tako si postavljamo vprašanje, kako naprej ob dejstvu, da je na njih predpisano odlaganje zgolj steklene embalaže in kartonske embalaže s papirjem. Tovrstno početje postaja stalnica, na drugi strani pa je zaradi tega, ker na njih ni neposrednega nadzora, izredno težko najti povzročitelje kršitev," pravijo pri Kocerodu, kjer beležijo največ težav v večstanovanjskih objektih, o čemer smo že poročali tukaj.