Podpora in zaupanje v ministra Boštjančiča tako, kot kaže, med njegovimi strankarskimi kolegi nista zamajana. "Minister za finance je podpredsednik vlade, hkrati je podpredsednik Gibanja Svobode, ima dejansko tudi velik ugled v javnosti in je zato pravzaprav prava tarča, ki so si jo zadali, da jo bodo pač poskušali zrušiti," je v današnjem odzivu dejala poslanka Svobode Andreja Kert.
Po njenih besedah sicer z besedilom interpelacije še niso seznanjeni, jih pa ne preseneča, da jo je največja opozicijska stranka SDS vložila prav danes. "To je pač v njihovem slogu zamegljevanja trenutne situacije, ko se kaže, da je tudi pri njih prišlo do kar nekaj nepravilnosti," je dejala.
Minister za finance je v preteklosti že ovrgel vse očitke, jasno in popolnoma razumljivo pa je bilo tudi pojasnjeno, kdo je nosil kakšno odgovornost pri nakupu stavbe na Litijski cesti v Ljubljani, so prepričani poslanci največje vladne stranke.
"Ta interpelacija bo pač žal zopet vzela dragoceni čas vladi, ker se je na te zadeve treba pripraviti, po drugi strani pa je to ena dobra priložnost, ko bo lahko minister za finance ponovno pojasnil, kakšne uspehe pravzaprav že dosega, " je prepričana Kert. Pri tem je med drugim naštela Boštjančičevo vlogo v pogajanjih o prenovi plačnega sistema v javnem sektorju, stopnjo inflacije in upadanje javnega dolga. "To so rezultati, ki se kažejo," je sklenila.
Boštjančič v interpelaciji vidi preusmerjanje pozornosti in poskus osebne diskreditacije
Boštjančič pa v interpelaciji v enem delu vidi nadaljevanje poskusov preusmerjanja pozornosti in zamegljevanja dejstev, povezanih z nakupom stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. V drugih očitkih pa prepoznava "obupan poskus diskreditacije" njega osebno.
Največja opozicijska stranka po ministrovih besedah, ki so jih poslali z ministrstva za finance, že mesece vztrajno poskuša preusmeriti pozornost in zamegliti dejstva, povezana z nakupom stavbe na Litijski cesti, ki ga je opravilo ministrstvo za pravosodje.
"Če bi ministrstvo za pravosodje imelo svoja sredstva za ta nakup, torej v svojem proračunu, se o vlogi mene in ministrstva za finance sploh ne bi nikoli pogovarjali, nakup pa bi bil vseeno izpeljan točno tako, kot je bil, saj ministrstvo za finance z vsebino in postopki nakupa ter odločitvijo o nakupu ni imelo popolnoma ničesar," je Boštjančič, ki je na zasedanju finančnih ministrov EU v Bruslju, zapisal v izjavi.
Odgovornost za smotrno in gospodarno porabo javnih sredstev po zakonu o javnih financah nosi predstojnik organa in to v konkretnem primeru ni predstojnik ministrstva za finance, je ponovil glede očitkov o nakupu stavbe, ki naj bi bila prvotno namenjena za potrebe sodišč.
"Najprej je SDS poskušala s svojimi manipulacijami in sprevračanji dejstev na odborih DZ, neuspešno. Zdaj poskušajo še z interpelacijo, verjetno v pričakovanju, da če laži ponavljaš dovolj dolgo, postanejo resnica. A v tem primeru, v to sem prepričan, ne bo tako," je zatrdil minister. Veseli se razprave v DZ, saj da bo lahko spet pojasnil, da odgovornosti za nakup ne nosi ne on ne ministrstvo, ki ga vodi.
"Glede preostalih očitkov pa lahko rečem samo, da so obupan poskus diskreditacije mene osebno," je navedel in napovedal, da bo tudi nanje z veseljem še enkrat odgovoril.
Že osma interpelacija v mandatu Roberta Goloba
Poslanska skupina SDS je danes vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za finance Boštjančiča. Med drugim mu očitajo nevestno delo v službi, oškodovanje javnih sredstev, zavajanje javnosti v aferi Litijska in zlorabo položaja. Menijo tudi, da je izgubil kredibilnost in zaupanje, zato predlagajo njegovo razrešitev z ministrske funkcije.
Interpelacija zoper Boštjančiča je osma po vrsti v mandatu vlade Roberta Goloba, vse je v parlamentarni postopek vložila SDS. Najprej zoper zunanjo ministrico Tanjo Fajon in tedanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, nato pa zoper celotno vlado Roberta Goloba, ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, dvakrat ministrico za digitalno preobrazbo Emilijo Stojmenovo Duh in zdaj še zoper ministra Boštjančiča. Na podlagi teh interpelacij sicer ni bil razrešen še noben minister, sta pa Bešič Loredan in Švarc Pipan odstopila še pred zagovorom v DZ. Po uspešno prestanem prvem zagovoru v DZ pa je, še preden bi se morala drugič zagovarjati, odstopila tudi Stojmenova Duh.
Komentarji