Uradna medicina obravnava bolezen kot napako v biokemičnem ustroju človeškega telesa, ki jo je treba odpraviti. Medtem alternativna medicina išče globlje vzroke za nastanek bolezni in pri tem upošteva več ravni človekovega bitja, od fizičnega do duhovnega. Alternativne metode zdravljenja uporablja več kot pol milijona Slovencev. Po podatkih ministrstva za zdravje med 60 in 80 odstotkov Slovencev s kroničnimi boleznimi uporablja pomoč alternativne oziroma komplementarne medicine. Med njimi so tudi naši sogovorniki – Maja, Gregor in Tim. Kakšne so njihove izkušnje?
Alternativne metode zdravljenja uporablja več kot pol milijona Slovencev.
V Sloveniji od leta 2007 velja Zakon o zdravilstvu, ki ureja področje alternativne medicine. Zdravilsko dejavnost obravnava kot gospodarsko dejavnost. Zakon namesto izrazov alternativna ali komplementarna medicina uporablja izraz zdravilstvo. Ministrstvo za zdravje od leta 2017 podeljuje tudi zdravilske licence in zdravilce z licencami vpisuje v javno objavljen register.
Bolezen nas poziva k spremembi
Že v mladih letih je imela Celjanka Maja Kresnik hude težave s prebavo, pogosto je bila napihnjena in je imela z bolečine v trebuhu. Zaradi zelo močnih menstrualnih krčev je pogosto iskala pomoč na urgenci. Pojavile so se tudi težave s ščitnico, kasneje še s kožo. Zdravniki so ji postavljali različne diagnoze in predpisovali neučinkovita zdravila. Zato je vzroke za svoje zdravstvene težave, ki so se vlekle več let, začela raziskovati sama. In se uspela izvleči iz njih. Kako?
Najprej se je, kot pravi, osredotočila na prehranjevanje. Preizkusila je kar nekaj diet, s katerimi je iz svojega jedilnika postopno umikala nekatera živila, kar je sčasoma prispevalo k mojemu boljšemu počutju in vitalnosti, po dolgem času sem lahko mirno spala. Šele takrat sem si upala zanositi, saj bi bila s tako hudimi zdravstvenimi težavami prej težko kos materinstvu. Toda otrokova nespečnost jo je izčrpala. Ker ji je primanjkovalo spanja in počitka, so se njene zdravstvene težave vrnile, celo v nekoliko močnejši obliki, dobila je tudi atopijski dermatitis.
Vse je energija
Takrat je svojo pozornost usmerila v pridobivanje znanja o premoščanju stresa. »Stres ni negativen, saj nam omogoči, da se ustrezno odzovemo na neko okoliščino. Problem se pojavi, če ga ne znamo izklopiti ter se vrniti v notranji mir in ravnovesje. Pogosto zadostuje nekaj zaporednih globokih vdihov in izdihov, da se umirimo in v telesu ponovno vzpostavimo nemoten pretok življenjske energije.« poudari Maja, ki je prepričana, da je bolezen posledica energijskih blokad, ki nam sporočajo, da moramo nekaj spremeniti. Če te pozive preslišimo, se zdravstvene težave stopnjujejo. Maja je, da bi odpravila svoje zdravstvene težave, preučevala številne alternativne metode zdravljenja. Svoje težave je odpravila s pomočjo frekvenčne terapije. »Teraherčno frekvenčno terapijo so razvili Japonci,« je pojasnila in dodala, da prihajajo ljudje z različnimi težavami, od glavobolov, nespečnosti, težav s ščitnico in hormonskim neravnovesjem do akutnih vnetij, težav jajčniki, inkontinenco, bolečinami v hrbtenici ... Akutne težave odpravijo že po enem obisku, za kronične je treba več terapij. Sogovornica ob tem poudarja, da se telo zmore samodejno pozdraviti, če mu zagotovimo primerne pogoje.
Timu je pomagala bioresonanca
Mateja Smogavc je le nekaj mesecev po rojstvu sina Tima opazila, da se po njegovem telesu širijo srbeči izpuščaji. Prekrili so vse njegovo telo, šlo je za zelo hudo obliko alergije. Zdravniki so si prizadevali na različne načine, a so mu lahko lajšali le simptome. Timova starša sta rešitev za svojega sina našla v terapijah z bioresonanco.
Kot je povedala Mateja, sta se možem najprej zatekla po pomoč k dermatologu, ki je za njunega nekajmesečnega sina predpisal kortikosteroid in sirup za blaženje srbečice. Rezultati testiranja so pokazali alergijo na mleko in jajca. »Vrteli smo se v začaranem krogu brez učinkovitih rešitev. Vsi v družini smo bili fizično in psihično utrujeni zaradi številnih neprespanih noči. Rešitve za sinovo zdravje sva začela iskati na področju alternativne medicine in se odločila za terapije z bioresonanco z upanjem, da bodo učinkovite,« se spominja napornega obdobja Mateja in pojasni, da je bioresonančna metoda zdravljenja usmerjena k odkrivanju vzrokov obolenj in spodbujanju lastnih zdravilnih moči telesa. Temelji na fizikalnem valovanju oziroma nihanju.
»Že po treh tednih terapij z bioresonanco se je sinovo stanje začelo izboljševati. Niso nastajali novi izpuščaji, srbenje je pojenjalo. Približno pol leta sva ga vozila na tovrstne terapije vsak teden, kasneje približno dvakrat na mesec. Po dveh letih se mu je stanje popolnoma izboljšalo. Danes je Tim zdrav in živahen osemletnik, lahko uživa skoraj vso hrano, izpuščaje dobi le občasno, povezani so predvsem s stresom,« s hvaležnostjo poudari sogovornica. Sinova izkušnja jo je privedla do spoznanja, da je zdravljenje lahko učinkovito šele takrat, ko ugotovimo vzrok bolezni, ne pa da zgolj ublažimo njene posledice.
Ko povezujemo um in telo
Športnega pedagoga Gregorja Marinška iz Celja so dlje časa pestile kronične bolečine v hrbtu. Pravi, da vzrok zanje ni bila poškodba ali posledica fizičnih obremenitev. Opravil je številne zdravstvene preglede in terapije, ki so bolečine omilile le za krajši čas. Zato je začel raziskovati vzroke za svoje težave. Med drugim je spoznal AEQ-metodo, ki mu je, kot poudarja, najbolj pomagala.
Znanje je poglabljal in tako že nekaj let kot učitelj AEQ-metode 2. stopnje in učitelj AEQ-dihanja 1. stopnje pri odpravljanju kroničnih bolečin pomaga drugim na organiziranih delavnicah in vadbah. »Bistvo je, da se začnemo učiti o naravnih zakonitostih in vplivih, ki delujejo na nas v današnjem času. Razumljeno informacijo in novo znanje potem med AEQ-vajami začutimo. Šele ko začutimo nered v telesu ter neprimerno in neučinkovito gibanje, ga lahko ozavestimo ter začnemo vzpostavljati nov, posodobljen način gibanja, delovanja in celostnega vedenja. Z AEQ-metodo namreč povezujemo um in telo, predvsem pa si ponovno dovolimo bolje čutiti in poslušati telo. Ker živimo hitro, površno, odtujeno od sebe. V življenju skrbimo za marsikaj, zapostavljamo pa svoje telo, v katerem se kopičijo posledice travmatičnih dogodkov in stresa. Tak mačehovski odnos do telesa se odrazi tudi v zdravstvenih težavah,« pojasni Gregor.
Komentarji