Politike v Beogradu poslanci v resoluciji pozivajo, naj javno obsodijo Šešljev "sovražni govor in vojno retoriko" ter njegova prizadevanja, da bi Srbija, ki je kandidatka za članstvo v Evropske unije, zavila s "poti v Evropo".

V Evropskem parlamentu so namreč zaskrbljeni zaradi "odsotnosti ustrezne politične reakcije in legalnega odgovora srbskih oblasti na Šešljevo ravnanje, ki spodkopava zaupanje žrtev v sodni postopek". Pristojni srbski organi bi morali med drugim preučiti, ali Šešelj krši srbsko zakonodajo, ki prepoveduje sovražni govor, diskriminacijo in vzpodbujanje k nasilju.

Haaško sodišče in tožilstvo resolucija medtem poziva, naj znova preučita, ali so glede na nove okoliščine še vedno izpolnjeni pogoji za začasno izpustitev Šešlja. Kot opozarja, različni standardi, ki jih uporabljajo pri odločanju o začasnih izpustitvah, ne pripomorejo k doseganju zastavljenih ciljev sodišča.

Resolucijo Evropskega parlamenta je še pred njenim sprejetjem komentiral sam Šešelj, ki je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug dejal, da je nanjo zelo ponosen, še bolj kot na sredino deklaracijo hrvaškega sabora. Ponovil je, da ga bodo morale srbske oblasti v Haag vrniti s silo, saj se morebitnemu pozivu sodišča, da naj se vrne v pripor, ne bo prostovoljno odzval. Glede tega, da naj bi kršil pogoje izpusta, pa je zatrdil, da mu haaško sodišče ni postavilo nobenih omejitev.

Edini, ki je v razpravi Šešlja branil in ga naslavljal z "doktorjem", je bil po pisanju hrvaške tiskovne agencije Hina evropski poslanec iz vrst grške neonacistične Zlate zore Georgios Epitideios.