Po podatkih Red Electrica Espanola (REE) je proizvodnja elektrike iz obnovljivih virov lani dosegla skoraj 135.000 gigavatnih ur oz. 50,4 odstotka celotne proizvodnje elektrike v državi, kar je za osem odstotnih točk več kot predlani. "Država je s tem prvič presegla 50-odstotni delež pri proizvodnji elektrike iz obnovljivih virov energije," so zapisali v izjavi za javnost. Drugo leto zapored je mesto vodilnega vira proizvodnje električne energije predstavljala moč vetra, s pomočjo katere so ustvarili 63.000 gigavatnih ur elektrike. Sončne elektrarne so na drugi strani prispevale 37.000 gigavatnih ur.

Z vidika celotne bilance virov za proizvodnjo elektrike v državi so s pomočjo vetra proizvedli 23,3 odstotka elektrike, s pomočjo sončne energije pa 14 odstotkov. Jedrska energija je lani prispevala 20,3 odstotka. Delež elektrike, proizvedene s pomočjo plina, je lani upadel za sedem odstotnih točk na 17,2 odstotka, najmanj elektrike pa so proizvedli s pomočjo vodne energije, in sicer 9,5 odstotka. "Te številke so neizpodbiten dokaz, da zeleni prehod v Španiji vztrajno napreduje," je v izjavi dejala vodja matične družbe REE Redeia Beatriz Corredor.

Vlada premierja Pedra Sancheza se je zavezala, da bo v luči obilice sonca in vetra v državi delež energije, proizvedene iz obnovljivih virov, do leta 2030 povečala na 74 odstotkov celotne proizvodnje električne energije. Posledično je prišlo do občutnega porasta obsežnih projektov postavitve sončnih in vetrnih elektrarn predvsem na redkeje poseljenem severu in v središču države.

Sredi decembra je prve podatke o proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov za leto 2023 objavila tudi Nemčija. Ti kažejo, da je proizvodnja električne energije iz njih prav tako prvič presegla 50 odstotkov celotne proizvodnje.