Bližnji vzhod se je tudi zaradi geopolitičnih razmer v drugih delih sveta v zadnjih letih prelevil v preplet različnih interesov, v katere so vpletene velike sile. Znano je, da jemenski hutijevci od začetka brutalne izraelske ofenzive na Gazo, ki je bila sama odziv na morijo pripadnikov Hamasa 7. oktobra lani, v Rdečem morju z droni in raketami napadajo tovorne ladje, tako ali drugače povezane z Izraelom. Kot so večkrat poudarili, bodo to počeli vse dokler se izraelska vojska ne umakne iz Gaze. Od novembra lani naj bi napadli že več kot 100 ladij, pri čemer so dve potopili in eno ugrabili. Da imajo pri tem hutijevci podporo Irana, ni skrivnost, a jim pri dejanjih, če gre verjeti poročanju časnika Wall Street Journal, pomaga tudi Rusija.

Hutijevci naj bi namreč za napade na tovorne ladje uporabljali ruske satelitske podatke, kar so za časnik potrdile tri osebe, in sicer dva evropska uradnika s področja obrambe in še ena oseba, ki naj bi bila seznanjena z zadevo. Podatke naj bi jim predajali pripadniki iranske revolucionarne garde, ki sodelujejo v enotah hutijevcev.

Zakaj bi Rusija to počela. Kot je ocenil Alex Gabujev, direktor berlinske organizacije Carnegie Russia Eurasia Center, »Rusiji koristi kakršen koli konflikt kjer koli, ker se pozornost sveta preusmeri z vojne v Ukrajini, ZDA pa morajo temu namenjati sredstva, kot so sistemi patriot ali topniške granate. Ker je v igri Bližnji vzhod, je jasno, kaj bodo izbrali v ZDA.«

Zadeve za časnik zaenkrat niso želeli komentirati niti hutijevci niti ruske oblasti.