Med govorom na dogodku v mestu na vzhodu Rusije je Putin komično pripomnil, da je bil njegov 'favorit' ameriški predsednik Joe Biden, a ker Biden ni več v kandidaturi, je sarkastično predlagal podporo Kamali Harris. Razlog? Njen smeh se mu zdi simpatičen. Kaj točno je s tem mislil med vrsticami, pa si vsakdo lahko razlaga po svoje.
Naslednji torek se bodo državljani ZDA odpravili na volišča, da bi izbrali svojega naslednjega predsednika na volitvah, za katere se zdi, da so na nožu med demokratsko kandidatko Harrisovo in njenim republikanskim nekolegom Donaldom Trumpom.
Izid volitev ima pomembne posledice za Rusijo, pri čemer analitiki ugotavljajo, da ne Harrisova in ne Trump verjetno ne bosta mogla popraviti napetih odnosov med ZDA in Rusijo. Harrisova je ohranila odločno stališče proti do Moskvi, medtem ko je Trump, kljub občasnemu izražanju občudovanja Putina, v času svojega predsedniškega mandata proti Rusiji uvedel velike sankcije.
Glede Trumpa je Putin na dogodku v Vladivostoku dejal, da je proti Rusiji uvedel »toliko omejitev in sankcij, kot jih ni še noben drug predsednik pred njim.«
Kakšno pa je stališče Harrisove in Trumpa do Rusije?
Harrisova je obljubila podporo Ukrajini in ji bo najverjetneje ohranila nudenje vojaške in gospodarske pomoči, kot jo je imela že pod Bidnom. Od obsežne ruske invazije na Ukrajino v začetku leta 2022 so ZDA Kijevu dobavile več kot 59,5 milijarde dolarjev (54,9 milijarde evrov) orožja in pomoči.
Trump medtem namiguje bolj na željo po pogajanjih o koncu konflikta med državama, morda celo z odpravo sankcij Rusiji. Trumpov podpornik, senator iz Ohia JD Vance, je predlagal, da bi morala Ukrajina demilitarizirati rusko okupirana ozemlja in razglasiti nevtralnost – stališča, ki jih Kijev zavrača, Moskva pa jim seveda prikimava.
Poleg tega je Harrisova odkrito kritizirala Rusijo glede vprašanj človekovih pravic, zlasti v primeru smrti ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega. Njegovo smrt je obsodila kot "še en znak Putinove brutalnosti". Trump je medtem položaj Navalnega primerjal kar s svojimi pravnimi težavami. Delil je tudi poglede na spolno identiteto in udeležbo transspolnih oseb v ženskih športih, ki so kar vzporedni z ruskim krčenjem pravic LGBTQ+ in zagovarjanjem konservativnih »tradicionalnih vrednot« pod Putinom.
Trumpov mandat je povzročil trenja z Natom, saj ne verjame v obveznost ZDA glede branitve zaveznikov. Če bo izvoljen, je Trump posvaril voditelje, da ne bo branil zavezniških NATO držav in dodal, da lahko Rusija tem državam »naredi, kar hoče«. Harrisova nasprotno trdno podpira NATO dogovor.
Komentarji