Raznobarvni plodovi, ki zorijo na toplem poletnem soncu, listje v globoki zeleni barvi ter urejen in oplet vrt s poletno zastirko, ki poskrbi za dodatno ohranjanje vlage v tleh in zmanjša potrebo po zalivanju. Pomladna setev prepušča prostor poletnim zasaditvam, katerih pridelke bomo pobirali v jeseni.

Kaj sejemo in sadimo?

V toplem juliju presajamo ob večerih ali počakamo na deževne dni, da se sadike bolje ukoreninijo. To je tudi glavni čas druge setve, v kateri sejemo kapusnice, solatnice, radič in redkvice za jesenske pridelke. Vzgajamo sadike kitajskega zelja, pak-choia, jesenske sorte solate in koromača. Neposredno na prosto lahko sejemo te iste sadike ter repo.

na vrtu v juliju in avgustu2
shutterstock
/

Vrtna pravila

Glavna naloga v juliju na vrtu je skrb za vlago v tleh in morebitno zalivanje v daljših obdobjih suhega in vročega vremena. Pomembno je, da skrbimo za primerno količino zastirke, ki bo ohranjala zemljo vlažno in ne prevročo. Preden dodajamo poletno zastirko, je treba gredice okopati in zaliti, nato jo položimo okoli rastlin in še enkrat vse zalijemo.

Eno najlepših opravil v poletnih mesecih je nabiranje pridelkov in morebitno shranjevanje viškov za ozimnico. Tako bomo v rezultatih svojega dela in truda lahko uživali vse leto.

Na zelenjavnem vrtu negujemo plodovke, bučam omogočimo, da se prosto razraščajo po tleh, kumaram in jajčevcem redno obtrgujemo zalistke, da se ne razvejajo premočno. Ob suhem vremenu poberemo čebulo, ki ima že osušeno listje, jo nekaj dni še dodatno osušimo na soncu, dokler vse listje ne porumeni, in jo nato spravimo za ozimnico. V tem času lahko uživamo v sladki mladi koruzi, če jo naberemo, preden popolnoma dozori.