Jane Toppan popolno življenje ni bilo nikoli usojeno. S šestimi leti je bila oddana v bostonsko sirotišnico in nato v rejniško družino, v najboljšem primeru se ji je obetalo služabniško življenje. A nihče ni pričakoval, da bo postala serijska morilka.
SIROTA
Toppan je odraščala z zamero do rejniške družine, ki je z njo slabo ravnala. Še posebej je sovražila svojo lepo rejniško sestro Elizabeth Toppan, ki so jo imeli radi tako prijatelji kot družina. Sredi dvajsetih let je Toppanova zapustila družino in postala medicinska sestra v bolnišnici Cambridge v Massachusettsu. Kmalu se je za njo začela vleči sled trupel. Preden so jo leta 1901 aretirali zaradi umora celotne družine, je Toppanova po lastnem priznanju zastrupila in ubila vsaj 31 pacientov in prijateljev.
OKRUTNI POSKUSI NA PACIENTIH
Sprva je Toppanova v bolnišnici Cambridge zgolj eksperimentirala z bolniki. Preizkušala je različne odmerke morfija in drugih narkotikov na nič slutečih pacientih. Trdila je, da je s tem želela le preizkusiti odzivnost njihovega živčnega sistema. Kmalu so njena srhljiva prizadevanja pripeljali do umora. Toppanova je začela bolnikom dajati strihnin (strup za podgane), namesto da bi preprosto povečala odmerke morfija.
Z MRTVIMI V POSTELJO
V nasprotju z mnogimi ženskimi serijskimi morilkami se je zdelo, da je Toppanova v umoru našla globoko zadovoljstvo. Priznala je, da je po zastrupitvi številnih žrtev zlezla v posteljo poleg njih.
Ena od žrtev, ki je preživela poskus zastrupitve, se je spominjala, da ji je Toppanova dala strihnin, se ji pridružila v postelji in jo začela poljubljati po obrazu, preden jo je zalotila in prekinila dogajanje druga medicinska sestra.
TRUPLA SO SE KOPIČILA
Sčasoma so v bolnišnici opazili - oziroma niso mogli več ignorirati - številne incidente s predoziranjem, ki so se zgodili med njeno izmeno. Ker je bila vedno dobro razpoložena, so jo raje premestili v Massachusetts General, kot da bi jo odpustili. Pacienti, ki niso bili umorjeni, so jo namreč imeli zelo radi.
Massachusetts General je leta 1891 odpustil Toppanovo, spet zaradi prevelikih odmerkov pri pacientih. Do takrat je bila že odgovorna za več smrtnih primerov. Po odpustitvi je postala zasebna medicinska sestra in nadaljevala s svojimi smrtonosnimi dejanji.
MORILA ZA ZASLUŽEK
V naslednjih desetih letih je Toppanova morila ne le zaradi užitka, temveč tudi zaradi zaslužka. Te umore je še vedno izvajala s svojo priljubljeno metodo zastrupljanja, čeprav se je od morfija preusmerila k drugim smrtonosnim kemikalijam. Leta 1895 je zastrupila svojega najemodajalca. Leta 1897 je zastrupila še njegovo ženo in si tako priskrbela celotno hišo zase.
Ubijala je še vse do konca 19. stoletja. Zastrupila je še nekaj svojih najemodajalcev, prijatelja, katerega službo si je želela, in celo svojo rejniško sestro.
KONČNO SO JO USTAVILI
Ko je Jane poskušala uničiti celotno družino Davise, se je to izkazalo za preobširen projekt. Prva je umrla matriarhinja družine, pri kateri je Jane stanovala. Ena od hčera se je nato odpravila k Jane po tolažbo, namesto tega pa dobila smrtonosen odmerek strupa. V treh mesecih je bila celotna družina Davis v grobu.
Mož hčerke Davisovih je postal sumničav. Naročil je toksikološko poročilo o svoji ženi. Ko so rezultati pokazali, da je bila zastrupljena, je policija začela iskati Toppanovo. Aretirali so jo oktobra 1901. Priznala je 31 umorov, vendar je bila spoznana za nedolžno na podlagi psiholoških testov.
POPOLNOMA BREZ VESTI
Jane je v svoji izpovedi priznala, da ne čuti krivde. "Ne, nimam nikakršnega obžalovanja," je dejala. "Nikoli mi ni bilo žal za to, kar sem storila. Tudi ko sem zastrupila svoje najdražje prijatelje, kot sta bila Daviseova, nisem čutila nobenega obžalovanja. Vse sem premislila in ne morem zaznati niti najmanjšega kančka žalosti zaradi tega, kar sem storila."
Komentarji