Priznajmo; ko brišemo prah, se po navadi lotimo tistih delov, kjer ga najhitreje opazimo. To so mize, poličke, zgornje stranice predalov, kuhinjski pulti in podobno. Le nekajkrat na leto pa se spomnimo očistiti tudi mesta, ki so težje dosegljiva; denimo za radiatorji, pod posteljo ali kavčem … A vedeti moramo, da ko prižgemo centralno kurjavo in se v radiatorje nateče vroča voda, vroč zrak dvigne prah.
Očistite radiatorje
Ob urah, ko nimate prižgane kurjave, očistite radiatorje. Odstranite zgornje rešeto in s krpo iz mikrovlaken najprej očistite prah, ki se je nabral na vrhu, nato pa s pomočjo krpe in kuhalnice očistite še rebra znotraj radiatorja. Odlična rešitev pri čiščenju prahu je čistilec na paro, ki bo hitro opravil s prahom in ga porinil na tla. Prah nato le še obrišite.
Pod posteljo ali kavčem
Nikar ne pozabite na prostor pod posteljo ali kavčem, kjer se prah prav tako izjemno hitro nabere, kosmi pa se nato valijo naokoli. Najlažje bo, če boste za čiščenje uporabili sesalec ali metlo, še kako uporabni so robotski sesalniki, ki bodo to delo opravili v času, ko vas ne bo doma, in poskrbeli tudi za skrite kotičke. A žal še vedno ne zmorejo dostopati do vseh omenjenih površin, zato bo v veliko primerih treba poseči še po navadnih sesalnikih ali metlah.
Žaluzije in pliseji
Tudi žaluzije in pliseji so odlično mesto, kjer se prah prehitro nabere. Ob vsakem spuščanju oziroma dviganju pa ga razpršimo po prostoru. Kako jih očistiti? Najbolje je, če si pomagate z mehko krpo ali krpo iz mikrovlaken ter žaluzije previdno in nežno obrišete z obeh strani, pliseje pa s strani, do katere dostopate. Preverite, ali žaluzije in pliseje lahko snamete. V tem primeru jih vsaj enkrat do dvakrat na leto operite pod tekočo vodo. Obstaja sicer še en način čiščenja; odprte žaluzije očistite tako, da vzamete klešče za kuhanje in na vsak del ovijete krpo ter s kleščami nato primete lamelo pri enem koncu in se sprehodite do drugega.
Tik pod stropom
Številni se bodo strinjali, da je najbolje imeti pohištvo, ki sega od tal do stropa, saj se tako prihrani čas za čiščenje, obenem pa je na voljo veliko prostora za izkoristiti. Če žal nimate te sreče, ne pozabite na zgornje dele omaric, sploh v kuhinji, saj se na vrhu omaric prah zaradi prisotne masti v zraku pogosto »zalepi« na površino. Da bi se izognili trdovratnemu drgnjenju, vam predlagamo, da vrhove prekrijete s povoskanim papirjem. Prah, ki se je nabral na omaricah, boste preprosto odstranili tako, da boste zamenjali star povoskan papir z novim. Zakaj povoskan papir? Ta namreč privlači tako prah kot maščobo in je v kuhinji najboljša izbira. Prav tako se manj guba in zvija in ne bo odstopil od površine.
Komentarji