»Trenutno je v RS 924 kandidatov za posvojitelja. Izmed teh kandidatov je velika večina v zakonski ali izven zakonski zvezi, in sicer 900 kandidatov, kar pomeni, da je trenutno v Sloveniji 450 parov, ki bi želeli posvojiti otroka,« so nam na vprašanje, koliko kandidatov za posvojitelja je trenutno v Sloveniji odgovorili iz kabineta ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Pojasnili so še, da je bilo po podatkih, s katerimi razpolagajo, v preteklih treh letih v Sloveniji od 15 do 30 posvojitev letno in letno od 6 do 23 posvojitev otrok iz tujine.
Podatka o čakalni dobi ni
Koliko časa pa so posvojitelji čakali na posvojitev otroka, obstaja kakšen podatek o čakalni dobi? »Podatka o t.i. čakalni dobi nimamo. Želimo pa poudariti, da je veliko več kandidatov za posvojitelja, kot pa je otrok v Republiki Sloveniji. V skladu z Ustavo Republike Slovenije otroci in mladostniki, za katere starši ne skrbijo, ki nimajo staršev ali so brez ustrezne družinske oskrbe, uživajo posebno varstvo države (56. člen Ustave RS). Del tega posebnega varstva in skrbi je tudi pravna ureditev posvojitev. V Republiki Sloveniji je precej več kandidatov za posvojitev, kot otrok, ki se jih lahko posvoji. S posvojitvijo nastane med posvojiteljico in posvojiteljem ter otrokom enako razmerje, kot je med starši in njihovimi otroki, s čemer se otroku zagotavlja celovito varstvo njegovih koristi. Za odločanje v postopkih posvojitev so stvarno pristojna okrožna sodišča. Center za socialno delo med vsemi možnimi kandidati za posvojitelja glede na otrokove značilnosti in potrebe, želje, ki jih je izrazil kandidat, strokovno mnenje centra za socialno delo, željo bioloških staršev glede bodočih posvojiteljev in čas vpisa v centralno zbirko podatkov o kandidatih za posvojitelje izbere najprimernejšega kandidata in vloži predlog za posvojitev pri sodišču.«
Otrok manj kot kandidatov za posvojitelja
Na vprašanje, ali pričakujejo več prošenj za posvojitev zaradi novega zakona, ki to omogoča tudi istospolnim parom, pa so pojasnili: »Zaradi odločitve Ustavnega sodišča RS lahko pričakujemo več tovrstnih pisnih prijav za pridobitev statusa kandidata za posvojitelja, vendar menimo, da navedeno ne bo vplivalo na več izvedenih posvojitev, saj je otrok za posvojitev v RS bistveno manj, kot je že sedaj kandidatov za posvojitelja. V skladu z Družinskim zakonikom prijavitelj (to sta zakonca, zunajzakonska partnerja ali pa posameznik) lahko na centru za socialno delo vloži pisno prijavo, s katero izrazi željo za posvojitev. Po izvedenem postopku za ugotavljanjem pogojev za posvojitev center za socialno delo odloči o dodelitvi statusa kandidata za posvojitelja ali pa izda odločbo, s katero se prijavitelju ne dodeli statusa kandidata za posvojitelja.«
Komentarji